Çin gayrimenkul sektörünü kurtarmak için harekete geçiyor

Çin gayrimenkul sektörünü kurtarmak için harekete geçiyor

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Financial Times’ın haberine nazaran Çin Merkez Bankası, ağır borç yükü altındaki gayrimenkul geliştirme bölümünü canlandırma gayesi kapsamında aksayan gayrimenkul projelerinde kullanılması için 148.19 milyar dolarlık kurtarma paketini pahalandırıyor.

Gazetenin haberine nazaran Çin Merkez Bankası birinci etapta ticari kamu bankalarına yıllık yüzde 1,75 faizle 200 milyar yuanlık (29,64 milyar dolar) kredi verecek. Plana nazaran yetkililer bankaların bu ölçüsü beş katına çıkararak 1 trilyon dolara çıkarmasını umuyor.

Gazete, tekrar de banka yöneticileri ve analistlerin, bankaların zahmetli gayrimenkul projelerinden getiri elde etmede karşılaştıkları zorluklar göz önüne alındığında, PBOC’nin hedeflenen ölçüsünü yükseltmekte zorlanabileceği konusunda uyardı.

Gelişen piyasalarla ilgili haber yapan REDD’nin Çin Devlet Kurulu’nun geliştiricileri desteklemek için bir fon kurma planını onayladığını bildirmesinin akabinde, emlak payları ve tahviller Pazartesi günü ralli yaptı. Bloomberg News birinci olarak geçen hafta planın kimi taraflarını bildirdi.

Plan Çin’in sarsıntıdaki konut piyasasına istikrar getirmek için lokal idareler ve bankaların da dahil olduğu geniş bir planın modülü olarak görülüyor.

Son devirde ülkede tamamlanması geciken konut projelerine yatırım yapan Çinliler mortgage ödemelerini yapmayarak boykot süreci başlatmıştı. Boykot geçtiğimiz günlerde 80 kentte en az 230 projeyi etkilemişti.