Çin, 2030’da karbon salımı hedefine ulaşacağını öngörüyor

Çin, 2030’da karbon salımı hedefine ulaşacağını öngörüyor

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Xinhua ajansının haberine nazaran, Ulusal Güç Yönetimi Lideri Cang Cianhua, Avrupa ülkelerinin birçoğunda kömürle çalışan elektrik santrallerinin tekrar açılmasına yol açan global güç zahmetine karşın Çin’in fosil dışı güç kaynaklarını geliştirme amacından sapmadığını bildirdi.

Cang, güçte yenilenebilir kaynakların hissesini arttırmaya yönelik uğraşlar sayesinde ülkenin 2030’a kadar karbon salımında tepe noktasına ulaşma maksadını yakalayacağını belirtti.

Çin’de fosil dışı güç kaynaklarının toplam tüketim içindeki hissesinin 2021’de yüzde 15,9’dan yüzde 16,6’ya çıktığına dikkati çeken Cang, bu oranın 2030’a kadar her yıl ortalama yüzde 1 artmasını beklediklerini söz etti.

Cang, karbon salımının düşük olduğu bir güç dalına geçişi hızlandırmak için kömürün faal halde kullanılması ve ısınmada pak güçten yararlanılmasına yönelik gayretlere sürat verdiklerini vurguladı.

Elektrikli araçların şarj edilebilmesi için gerekli altyapıyı geliştirmeye uğraş gösterdiklerini, bu yılın haziran ayı prestijiyle 3,92 milyon üniteye ulaşan “dünyanın en yaygın şarj istasyonu ağını” oluşturduklarını aktaran Cang, 2025’e gelindiğinde 20 milyon elektrikli taşıtın şarj talebini karşılayabilecek duruma gelmeyi hedeflediklerini belirtti.