Buğday fiyatlarında düşüş ara verdi

Buğday fiyatlarında düşüş ara verdi

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Şikago Borsası’nda buğday, vadeli süreçlerde geçen hafta Rusya’nın Ukrayna işgalinin akabinde elde ettiği çıkarları silen 5 günlük düşüşün akabinde yeni haftanın birinci süreç gününde yüzde 2,5 yükseldi.

Veriler Kırım’dan yapılan nakliyatın olağanda yılın bu periyodunda yapılana kıyasla 50 kat daha fazla olduğunu gösterirken bu durumun Ukrayna’nın el konan buğdayının ihraç edileceğine işaret ettiği belirtiliyor.

Ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla ilgili tasalar arttıkça tarım emtialarını da tesiri altına alan düşüş ivmesi kaydedilmişti.

Doların güçlenmesiyle durum daha olumsuz bir hal alırken Pazartesi günü dolarda yaşanan zayıflama hammadde de dahil olmak üzere riskli varlıkların desteklenmesine yardımcı oldu.

Bununla birlikte Avrupa ve ABD’de buğday hasatları yapılırken yakın vade arz sayılarının desteklenmesini sağladı.

Tahıl eserlerinin fiyatlarında yaşanacak bir düşüşün artan besin enflasyonunu düşürmeye yardımcı olabileceği bedellendiriliyor.

Mısır ve soya fasulyesi de Şikago Borsası’nda paha kazanırken yatırımcılar Avrupa ve ABD’de yaşanan ve besin üretiminde risklere neden olabilecek sıcak hava dalgasını takip ediyor.