Bölgesel Fed Başkanlarından faiz mesajı

Bölgesel Fed Başkanlarından faiz mesajı

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

San Francisco Fed Lideri Mary Daly enflasyon beklentileri yükselir ve tüketici harcamaları yavaşlarsa Temmuz toplantısında 100 baz puanlık faiz artışının seçenekler ortasında olacağını belirtti.

Daly New York Times’a verdiği mülakatta “ancak gördüğümüz datalar ışığında muhtemelen 75 baz puanlık faiz artışı olabilir.” halinde konuştu.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester Bloomberg’e enflasyon verisinin küçük bir faiz artışı için münasebet bırakmadığını belirtti. Enflasyonda doruğa ulaşıldığına dair bir ispat olmadığını kaydeden Mester Fed’in faizi nötr oranının ötesine taşımasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Bu ay en az 75 baz puan artış olması gerektiğini belirten Mester 100 baz puanlık artışın değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini dair soruya “karar 26-27 Temmuz’da alınacak. O vakte kadar açıklanan ekonomik bilgiler de pahalandırılacak. Sonrasında uygun siyasetin ne olduğunu görüşeceğiz” karşılığını verdi.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ise son açıklanan enflasyon verisinin telaş verici olduğunu söyledi ve 100 baz puan dahil herşeyin masada olduğunu vurguladı.

Fed Lideri Jerome Powell geçen ay 75 baz puanlık faiz artışının akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada Temmuz’da da 50 yahut 75 baz puanlık faz artışının ihtimal dahilinde olduğunu belirtmişti.