BM: Ukrayna tahılını taşıyan gemiler birkaç güne yola çıkar

BM: Ukrayna tahılını taşıyan gemiler birkaç güne yola çıkar

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Sözcüsü, Ukrayna’dan tahıl yüklü birinci gemilerin birkaç gün içinde yola çıkmasının beklendiğini açıkladı.

Bloomberg’in haberine nazaran, sözcü BM’nin mutabakatın imzalanmasından bu yana sık sık temas kurduğunu belirttiği tarafların mutabakata olan bağlılıklarını yine teyit ettiklerini söz etti.

Sözcü, “Türk hükümeti, muahedenin bir kesimi olan İstanbul’daki ortak uyum merkezi için fiziki bir alan sağladı. Ortak uyum merkezi, denizcilik sanayisi ile temas kuracak ve yakında gemiler için detaylı prosedürler yayımlayacak” tabirlerini kullandı.

Buğdayda Rus saldırısı gerginliği gevşiyor

Cuma günü İstanbul’da düzenlenen merasimde Ukrayna ile tahıl koridoru muahedesine imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa Limanı’nı vurmuştu.

Ukraynalı yetkililer tahıl depolarının isabet almadığını açıklarken, Rusya da Odesa’daki askeri bölgenin gaye alındığını duyurmuştu. Ukrayna tahıl ihracatını planlanan biçimde gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüğünü bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü TRT yayınında tahıl sevkiyatı muahedesine ait, “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun hareket etmelerini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Öte yandan BM sözcüsünün, tüm tarafların muahedeye olan bağlılıklarını tekrar teyit ettiklerini açıklaması ve Ukrayna’nın da sevkiyat hazırlıklarını sürdürmesi üzerine buğday fiyatları yükselişlerin bir kısmını geri verdi. Buğday vadelileri Chicago’da bir orta yüzde 4,6’ya yakın yükseldikten sonra yüzde 1,45 artışla kapandı.

Ancak birtakım analistler tahıl ihracatının sürdürülebilirliğine kuşkuyla yaklaşıyor. Chicago merkezli Price Futures Group Inc. Analisti Jack Scoville, “Yurt içindeki ve limanlardaki altyapının yine inşa edilmesi gerektiğinden, Ukrayna’dan birinci evrede çok büyük bir ihracat gerçekleştirilmesi mümkünlüğü düşük” dedi. Ukrainian Agribusiness Club Yöneticisi Roman Slaston, çiftçilerin de bu mutabakata temkinli bir optimistlikle baktıklarını ve ihracatın her an durabileceğine inandıklarını söyledi.