Bloomberg Economics’ten yeni Fed tahmini

Bloomberg Economics’ten yeni Fed tahmini

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bloomberg Economics’e (BE) nazaran son ekonomik göstergeler, Fed’in 27 Temmuz’daki toplantısında 75 baz puanlık bir artışa gitmesinin daha uygun olacağına işaret ediyor.

ABD’de açıklanan yüksek Haziran ayı enflasyon datalarının akabinde piyasalar Fed’in bu ay 100 baz puan faiz artırabileceğini fiyatlamaya başlamıştı.

Hatta, Haziran ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından bu yanaki birtakım fiyat gelişmeleri bu düzeyin de altında bir artışı destekliyor.

BE ABD Başekonomisti Anna Wong ve başka BE ekonomistlerine nazaran bu gelişmelerin başında emtia geliyor. Ekonomistler petrol ve emtia fiyatlarında son devirde yaşanan gerilemenin enflasyonun Temmuz’da daha düşük olacağına işaret ettiğini belirtti.

İkinci olarak Fed’i Haziran ayında alarma geçiren uzun vadeli enflasyon beklentileri Temmuzda keskin formda geriledi. Üçüncü olarak da iktisat, konut bölümü öncülüğünde soğuma belirtileri gösteriyor.

“75 baz puanlık artış daha uygun”

BE tahlilinde, klâsik bir modelin, tüm bu girdilerin enflasyonun düşeceği beklentisini destekleyeceği ve 50 baz puanlık bir faiz artışını tavsiye edeceği belirtildi. Lakin Kovid-19 olaylarının tekrar artışa geçtiği, Ukrayna savaşının sürdüğü bir ortamda arz kahırlarının muhtemelen büsbütün sona ermediğine vurgu yapılan tahlilde, enflasyon risklerinin üst istikametli olduğu ve 75 baz puanlık bir artışın daha uygun olacağı öngörüldü.

Bu ortada Cuma günü bir piyasa işlemcisi Fed’in gösterge gecelik faizine bağlı olan ve Temmuz ile Eylül ayındaki faiz kararlarına ait beklentileri fiyatlayan vadeli kontratlarda 150 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi.

Fed’in faiz artırımlarının büyüklüğünü artıracağı ve 100 baz puana çıkaracağı beklentilerine aykırı düşen bu süreçle işlemci, gün sonunda 14,4 milyon dolar kâr elde etti.