Bitcoin’de Celsius çöküşünden bu yana en yüksek seviye

Bitcoin’de Celsius çöküşünden bu yana en yüksek seviye

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kripto para piyasası, ekosistemi sarsan Celsius’un süreçleri durdurma kararından bu yana birinci sefer güçlü toparlanma sinyalleri verdi.

Bitcoin Haziran ayı ortalarından bu yana birinci defa 23 bin doların üzerini gördü. Bitcoin’de günlük yükseliş yüzde 10’u buldu.

Bitcoin ile birlikte Ether ve Solana’da da çift taraflı prim izlendi.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bloomberg Kripto Doruğu’nda yaptığı konuşmada en kötüsünün geride kaldığını belirtti. Novogratz, Bitcoin’in 5 yıllık vadede 500 bin dolar olacağı tarafındaki beklentisini yeniledi.

Mayıs ayının ortasında, kripto para ünitesi TerraUSD’nin kıymet olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının akabinde, 13 Haziran’da en büyük kripto para kredi platformu biri olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm süreçlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu da piyasada belirsizliğin artmasına neden olmuştu.

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başta ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere merkez bankalarının agresif sıkılaşma süreci yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını beraberinde getirirken, buna paralel kripto bölümde artan belirsizlikler kripto para piyasasını baskı altında tutmaya devam ediyordu.

Kripto para Borsası Coinbase, 14 Haziran’da çalışan sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu.

İşten çıkarmalar şirketlerin kripto piyasasında süratli bir toparlanma beklemediğinin bir işareti olarak görüldüğü için piyasadaki meçhullüğü artıran ögeler olarak öne çıkmıştı. Öte yandan, kimi kripto madencilerinin varlıklarını satması dikkati çekmişti.