Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin neden yükseldi?

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bitcoin, 8 Haziran’dan bu yana birinci kere 22 bin doların üzerinde süreç görerek ve geçtiğimiz ay takılı kaldığı dar aralığın üst sonunu test ederek, global piyasalardaki riske açık havanın ortasında toparlandı.

Asya ve Avrupa pay senedi piyasalarının yeşile boyanması dijital varlık piyasalarına olumlu yansıdı. Pazartesi günü, en büyük kripto para ünitesi Bitcoin yüzde 7,5, Etherium 11 yükselirken Avalanche ve Polygon üzere kripto paralar da çift haneli karlar kaydetti.

Haziran ayında yaşanan kıymet kaybı sonrasında bu ay, Etherium’un yüzde 47 ve Polygon ise iki katından fazla yükselmesi ile kripto varlıklarda keskin bir toparlanma yaşandı.

Yüksek enflasyon sorununun dünya genelinde daha fazla nakdî sıkılaştırmayı tetikleyeceği beklentisi ve kripto kredi platformu Celsius Network Ltd.’nin iflas haberinin dijital varlıkların potansiyel riskini hatırlatması ile kripto para piyasasının üzerinde dolaşan bulutlar şimdi dağılmış durumda değil.

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou Pazartesi günü yayınladığı bir notta, “Piyasanın olumsuz haberlere olumlu reaksiyon vermeye başlaması, kaygı sebebiyle makûs senaryoların evvelden fiyatlanmış olabileceğinin ve şimdilik kısıtlı bir tabanda olunabileceğinin bir işaretidir” dedi.

THORWallet DEX CEO’su Marcel Harmann, “Şu anki Bitcoin fiyat artışını, 25.000 dolar yahut tahminen de 28.000 dolar civarında olan bir sonraki direnç düzeyine kadar bir orta rahatlama yahut reaksiyon rallisi olarak görüyorum. Buna karşın, kripto şimdi ‘tam bir teslimiyet’ görmedi ve Bitcoin, sonrasında daha uzun bir konsolidasyon devri ile bu yıl yaklaşık 12.000 dolara düşebilir” biçiminde konuştu.