Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 300 milyon TL ulaştı

Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 300 milyon TL ulaştı

Temmuz 12, 2022 Kapalı Yazar: admin

HANDE BERKTAN

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’na dair “100 milyon TL sermaye ile başlayan fon, Vakıf İştirak, Albaraka İştirak, KOSGEB ve Bilişim Vadisi takviyesiyle 300milyon TL’ye ulaştı. Fon yöneticileri, 16 ay içerisinde yaklaşık 1.000 girişimciyle görüştü. Bunlar ortasından 11 girişimciye, teşebbüs sermayesi yatırım fonundan 50 milyon TL dayanak sağladık. Yalnızca fon takviyesi değil kurduğumuz ekosistemin hizmetlerinden faydalanmalarını sağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bilişim Vadisi Bakü, 2023’de açılacak

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu ”Mega teknoloji üssü kurma amacımıza, Kocaeli’nin akabinde İstanbul ve İzmir Bilişim Vadilerini kurarak ilerliyoruz. Teknoloji tabanlı ihracatı artırmak, teknoloji transferini milletlerarası alanda sağlamak için Azerbaycan Bakü’de her iki ülke ortasında ortak teknopark imzaları atıldı. 2023’de Bilişim Vadisi Bakü’yü açıyoruz.” dedi.

Bilişim Vadisi, bugün yüzde 92 doluluk oranıyla 311 firmaya konut sahipliği yapıyor. Yaklaşık 4bin kişi istihdam ediliyor ve işgücünün yaş ortalaması 28. Şirketlerin yaş ortalaması ise 12 civarında. Mikro işletmeler, 600 milyon TL üzerinde ciro gerçekleştirdi. Bilişim Vadisi’nin ihracat gelir amacı ise 7,5 milyar dolar.

Girişimcilere verilen takviyelerin kriterleri neler?

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu, girişimcilere verilen takviyelerin kriterlerini ise “İki kıymetli kriterimiz var. Birincisi, girişimcilerden şirketini kurmuş ve satış yapmış olmasını bekliyoruz zira piyasa değerlemesi olmuş oluyor. Bir eserin en yanlışsız değerlendirildiği yer, piyasadır. İkinci kriter olarak ise AR-GE merkezini ya da şirket merkezini Bilişim Vadisi’ne getirmiş olmasını bekliyoruz. Ve yalnızca sivil teknolojiler alanında yatırım yapan girişimcilere dayanak veriyoruz. Yazılım dalı, tarım bölümü, bulut teknolojiler, yeni jenerasyon otomotiv dalı, irtibat teknolojileri, mobilite alanlarına yatırım yapıyoruz.” biçiminde açıkladı.