Bilgisayara korsanlarının son kurbanı NFT platformu oldu

Bilgisayara korsanlarının son kurbanı NFT platformu oldu

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kripto dalında bir öbür dolandırıcılık olayının son kurbanı, NFT topluluğu oldu. Kripto para fenomenlerinden Zeneca’nın toplumsal medya hesaplarının amaç alındığı bir hücum gerçekleşti.

Zeneca’nın hackerlar tarafından ele geçirilen Twitter ve Discord hesaplarından “Zen Akademi Kurucular Geçişi” isimli düzmece hesaplara bağlı airdrop linkleri paylaşılırken, dikkatsiz davranarak hesaplarını linklere bağlayan kullanıcıların hesapları ele geçirildi. Taarruzun neden olduğu maddi kayıp şimdi bilinmiyor.

Yapılan atağın, NFT topluluğunda yaygınlaşmakta olan tehdidin bir modülü olduğuna inanılıyor. Yayılmakta olan tehdit dalgasına, birinci olarak geçen hafta, Bored Ape Yacht Club’ın kurucusu Yuga Labs tarafından bir tweet’te üstü kapalı olarak değinilmişti.

Tweet atıldıktan sonra, dakikalar içinde kullanıcılar, Zeneca’nın ele geçirilmiş hesabını bildirdi. Twitter’ın tüketici eser pazarlama müdürü Justin Tayler taarruzun gerçekleşmesinden 40 dakika sonra ele geçirilmiş hesabı kitledi. Twitter, CoinDesk’in atağa dair yönelttiği sorularını karşılıksız bıraktı.

NFT kitlesini gaye alan bu atak, çeşidinin tek örneği olmaya uzakta, Discord üzerinden yahut taklit hesaplar ile dolandırıcılık yapmak son derece yaygın. Kayda paha en son NFT dolandırıcılık olayı Haziran’ın başlarında. Borad Ape Yacht Club’ın moderatörünün hesabı benzeri bir formda çalındığında gerçekleşmişti