Bilgisayar korsanlarının son kurbanı NFT platformu oldu

Bilgisayar korsanlarının son kurbanı NFT platformu oldu

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kripto kesiminde bir öteki dolandırıcılık olayının son kurbanı, NFT topluluğu oldu. Kripto para fenomenlerinden Zeneca’nın toplumsal medya hesaplarının maksat alındığı bir hücum gerçekleşti.

Zeneca’nın hackerlar tarafından ele geçirilen Twitter ve Discord hesaplarından “Zen Akademi Kurucular Geçişi” isimli geçersiz hesaplara bağlı airdrop linkleri paylaşılırken, dikkatsiz davranarak hesaplarını linklere bağlayan kullanıcıların hesapları ele geçirildi. Atağın neden olduğu maddi kayıp şimdi bilinmiyor.

Yapılan atağın, NFT topluluğunda yaygınlaşmakta olan tehdidin bir kesimi olduğuna inanılıyor. Yayılmakta olan tehdit dalgasına, birinci olarak geçen hafta, Bored Ape Yacht Club’ın kurucusu Yuga Labs tarafından bir tweet’te üstü kapalı olarak değinilmişti.

Tweet atıldıktan sonra, dakikalar içinde kullanıcılar, Zeneca’nın ele geçirilmiş hesabını bildirdi. Twitter’ın tüketici eser pazarlama müdürü Justin Tayler akının gerçekleşmesinden 40 dakika sonra ele geçirilmiş hesabı kitledi. Twitter, CoinDesk’in taarruza dair yönelttiği sorularını yanıtsız bıraktı.

NFT kitlesini amaç alan bu akın, tipinin tek örneği olmaya uzakta, Discord üzerinden yahut taklit hesaplar ile dolandırıcılık yapmak son derece yaygın. Kayda paha en son NFT dolandırıcılık olayı Haziran’ın başlarında. Borad Ape Yacht Club’ın moderatörünün hesabı emsal bir biçimde çalındığında gerçekleşmişti