Biden’dan Rusya ve Çin’e gönderme

Biden’dan Rusya ve Çin’e gönderme

Temmuz 16, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Selam Sarayı’nda Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin akabinde açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan yöneticileriyle değerli görüşmeler yaptığını lisana getiren Biden, Cidde’deki görüşmelerde güç güvenliğini ele aldıkları ve pak güç konusunda Suudi Arabistan’ın ABD ile iştirake gireceğini söz etti.

Biden, güç güvenliğinin sağlanması konusunda güzel görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Suudi Arabistan’ın güvenlik ve askeri muhtaçlıkları ile ülkenin karşılaşabileceği tehditleri ele aldıklarını, Yemen konusunu da görüştüklerini aktaran Biden, “Suudi Arabistan yöneticileriyle Yemen’deki ateşkesi uzatma konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Suudi Arabistan Hükümdarı ve Veliaht Prens ile kıymetli görüşmeler yaptıklarını ve aylar süren “sessiz diplomasi” sonrasında pek çok muvaffakiyete imza attıklarını kaydeden Biden, “Bu bağlamda Suudi Arabistan hava alanını tüm sivil uçuşlara açacak. Bu kararı takdir ediyoruz. Bu değerli bir durum ve çok büyük bir muvaffakiyet. Bu, Suudi Arabistan hava alanının, İsrail’e açılacağı manasına geliyor.” dedi.

Suudi yetkililerle güç konusunu görüştüğünü de lisana getiren Biden, yüksek güç fiyatlarını denetim altına alabilmek için petrol üreten ülkelerin gelecek haftalarda üretim kotalarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

ABD Lideri Biden, Washington’ın Orta Doğu ile bağlantılarına değinerek, “Körfez ülkeleri ile bağlantılarımızı güçlendirmede ilerleme kaydettik. Orta Doğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız.” diye konuştu.

Biden, Kızıldeniz’deki Tiran ve Sanafir adalarında vazife yapan barış gücünün oradan ayrılacağını bildirdi.

Irak’ı, Körfez İşbirliği Kurulu’nun (KİK) elektrik şebekesine Suudi Arabistan ve Kuveyt üzerinde bağlama konusunda da mutabık kaldıklarını aktaran Biden, G5 teknolojisi için Suudi Arabistan’la paydaşlık için muahedeye vardıklarına dikkati çekti.

Prens bin Selman ile görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyleyen Biden, “Görüşmede görüşümü belirttim ve çok net bir halde ABD Lideri’nin insan hakları konusunda sessiz kalmaması gerektiğini söyledim. Prens bin Selman’a bu olaydan onun sorumlu olduğunu düşündüğümü söyledim.” dedi.

Biden, bin Selman’ın da kendisine olayın sorumlusu olmadığını ve sorumlular hakkında gerekli adımları attığını söylediğini söz etti.