Biden’dan iklim değişikliği ile ilgili ‘acil durum’ uyarısı

Biden’dan iklim değişikliği ile ilgili ‘acil durum’ uyarısı

Temmuz 21, 2022 Kapalı Yazar: admin

Biden, Massachusetts eyaletindeki bir rüzgar gücü tesisinde iklim değişikliğine ait yol haritasını açıkladı.

Göreve geldiği birinci günden bu yana iklim değişikliği konusuna eğildiğini lisana getiren Biden, harika hava şartlarının geçen yıl ABD’de 145 milyar dolar hasara yol açtığını vurguladı.

Biden, “Olağanüstü hava şartları halihazırda ABD’deki askeri alanlarımıza ziyan verdi. Ekonomimiz risk altında. Harekete geçmeliyiz. Ağır hava şartları tedarik zincirini kırıyor, müşteriler ve işletmeler için gecikmelere ve mal yokluğuna yol açıyor. İklim değişikliği tam manasıyla ülkemiz ve tüm dünya için tam manasıyla varoluşsal bir tehdittir.” dedi.

“Acil durum” mesajı

Kongredeki Cumhuriyetçilerin kendisinin iklim planını hiçbir halde desteklemediğinden yakınan Biden, “Kongre yapması gerekeni yapıp iklim değişikliği konusunda adım atmıyor. İklim değişikliği bir acil durum ve ben hususa bu gözle bakacağım. Ben adım atacağım.” sözünü kullandı.

Biden, şu anda 100 milyon ABD’linin çok sıcakların tehdidi altında olduğuna işaret ederek, gelecek haftalarda iklim değişikliği konusunda bir dizi kararname imzalayacağını belirtti.

Bir müddettir iklim değişikliği konusunda “acil durum” ilan edip etmeyeceği tartışılan Biden, “İklim değişikliği bir acil durumdur. Bu sözlerimi resmiyete dökmek için ilerleyen günlerde adımlar atacağım.” dedi.

Biden, ülkenin güneydoğu kıyılarında ve Meksika körfezinde kıyı rüzgar türbinlerinin kurulmasına teşvik eden planını da konuşmasında duyurdu.