Biden: Enerji kalemi enflasyondaki aylık artışın neredeyse yarısı

Biden: Enerji kalemi enflasyondaki aylık artışın neredeyse yarısı

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, haziranda yüzde 9’u aşan enflasyon verisine ait değerlendirmede bulundu.

Başkan Biden, “Bugünkü manşet enflasyon okuması kabul edilemez derecede yüksek olsa da yeniliğini yitirmiş durumda.” tabirini kullandı.

Enerji kaleminin tek başına enflasyondaki aylık artışın neredeyse yarısını oluşturduğuna işaret eden Biden, bugün açıklanan dataların akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün tam tesirini yansıtmadığına dikkati çekti.

Biden, buğday üzere öbür emtiaların fiyatlarında da hazirandan bu yana keskin düşüş yaşadığını aktardı.

Enflasyonun en acil ekonomik problemleri olduğunu vurgulayan Biden, bu durumun dünyanın çabucak her ülkesinde tesirli olduğunu tabir etti.

Biden, “Enflasyonla gayret en büyük önceliğim. Fiyat artışlarını denetim altına almak için daha süratli ve daha fazla ilerleme kaydetmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda atacakları adımlara da değinen Biden, akaryakıt fiyatını düşürmek için elinden gelen her şeyi yapmayı sürdüreceğini kaydetti.

Biden, stratejik petrol rezervinden piyasaya akaryakıt sunmaya, Rus petrolüne fiyat sonu koymak için Avrupalı müttefikleriyle hareket etmeye, üretimi artırmak için ABD’nin petrol ve gaz bölümüyle çalışmaya devam edeceğini aktardı.

Petrol fiyatlarının haziran ortasından bu yana yaklaşık yüzde 20 düşmesine karşın akaryakıt fiyatlarındaki gerilemenin bunun yarısı kadar olduğuna işaret eden Biden, petrol şirketlerinin bunu kar elde etmek için bir mazeret olarak kullanmaması gerektiğini vurguladı.

Biden, reçeteli ilaçlardan elektrik faturaları ve sıhhat sigortası primlerine kadar Amerikalı ailelerin günlük harcama maliyetlerini azaltmaya yönelik yasa konusunda harekete geçilmesi için de Kongreye davette bulundu.

Başkan Biden, “ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla gayret etmesine yardımcı olmak için muhtaçlık duyduğu alanı sağlamaya devam edeceğim.” sözünü kullandı.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı datalara nazaran, ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık yüzde 1,3 artarken, yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana kaydedilen en süratli artışı gösterdi.