Biden: Çin tarifelerini hâlâ değerlendiriyoruz

Biden: Çin tarifelerini hâlâ değerlendiriyoruz

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Lideri Joe Biden, idaresinin Çin tarifeleriyle ilgili atılacak adımlara ait değerlendirmelere devam ettiğini belirtti.

Delaware’de hususla ilgili soruları yanıtlayan Biden Çin tarifeleriyle ilgili kararın yakın vakitte açıklanmayacağını, bu hususta ileri basamakta değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, NBC’nin ‘Meet the Press’ programında Çin tarifeleri konusunda kararın yakın vakitte belirli olmasını beklediğini söylemişti.

Daha evvel Biden idaresinin bilhassa enflasyonla gayret için bu tarifeleri kaldıracağı haberleri ABD basınına yansımıştı.

The Wall Street Journal gazetesinin bahse yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin’den ithal edilen eserlere yönelik uygulanan birtakım tarifeleri kaldırmasının beklendiği aktarılmıştı.

Haberde, Biden’ın ülkede yükselen enflasyonun düşürülmesi ve Pekin idaresi üzerindeki ekonomik baskının sürdürülmesi siyasetleri ortasında seçim yapmak zorunda kaldığı aktarıldı.

Haberde, giysi ve okul araç-gereçleri üzere eserlere uygulanan tarifelerin kaldırılmasının beklendiği kaydedildi.

Yellen, Liu He ile görüşmüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşerek Çin’in “adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları” hakkındaki telaşlarını lisana getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yellen ve Liu’nun ülkelerindeki makroekonomik ve finansal gelişmeleri görüştüğü belirtilen açıklamada, toplantıda artan emtia fiyatları ve besin güvenliği sıkıntıları ortasında global ekonomik görünümün de konuşulduğu bildirildi.