Beyaz eşya satışlarında Haziran’da sınırlı düşüş

Beyaz eşya satışlarında Haziran’da sınırlı düşüş

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Beyaz eşya bölümünde Haziran ayı iç satış, ihracat ve üretimde sonlu da olsa kayıpların yaşandığı bir ay oldu.

TÜRKBESD bilgilerine nazaran beyaz eşya iç satışları Haziran’da yıllık yüzde 2 geriledi. İhracatta birebir devirde yüzde 6’lık kayıp olurken üretim adedi ise yüzde 8 azaldı.

6 aylık periyoda bakıldığında 6 ana eserde beyaz eşya ihracatı adet bazında 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 1 oranında arttı. TÜRKBESD’e üye firmaların birebir devirdeki Türkiye satışları ise yüzde 8 oranında düştü.

TÜRKBESD Lideri Can Dinçer, Türkiye’nin dünya beyaz eşya üretiminin yüzde 7’sini karşıladığına ve son 10 yılda 199 milyon adet üretim gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Beyaz eşya dalı olarak 2021’de ihracatımızı yüzde 16 oranında artırarak, başarılı sonuçlar aldık. Hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik zahmetleri ve Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın bu şartları daha da ağırlaştırmasıyla, 2022 öngördüğümüz üzere global ölçekte güç bir yıl oluyor. Türkiye’nin lokomotif endüstrilerinden biri olarak tüm bu aksiliklere güçlü bir formda karşı koyduğumuzu söyleyebiliriz. Üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden beyaz eşya bölümünün rekabet gücünü muhafazası için atılması gereken adımlar, bu periyotta en değerli gündem unsurlarımızın başında geliyor” dedi.

Dinçer: Kredi kartı taksit sayısının artırılması yararlı olacaktır

İç pazarda ise daralmanın yılın başından bu yana devam ettiğine dikkat çeken Dinçer, “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yararlı olacağına inanıyoruz. Ayrıyeten, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin gereksinimlerini daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü biçimde devam etmesini sağlayacaktır” dedi.