Batan hedge fonun parasıyla yat alındı iddiası

Batan hedge fonun parasıyla yat alındı iddiası

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Geçtiğimiz günlerde borçlarıyla sıkça gündemde olan hedge fonu Three Arrows Capital’ın tartışmalı kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies’in borç aldıkları para ile yat aldığı ortaya çıktı.

Singapore Yüksek Mahkemesi’nde Britanya Virjin Adaları’nın yürüttüğü tasfiye yargılamasının tanınmasına ait görülen davada sunulan evraklarda, , Three Arrows Capital kurucularının borç aldığı para ile yat aldığı açıklandı. İddilara nazaran Davies’in Singapur’da hiç bir milyarderde olmayan büyüklükte bir yat istediği tez edildi.

Davayla ilgili tezlere nazaran ikili yönettikleri hedge fon batma sürecinde olmasına karşın yat için 50 milyon dolarlık kaparo ödedi.

Bu sav daha evvel Zhu’nun kendisine ilişkin olmamasına karşın bir yat sahibi olmakla övündüğü argümanlarını doğrular nitelikte. Yatın önümüzdeki iki ay içinde İtalya’da teslim edilmesinin planladığı belirtildi.

Blok zincir ve kripto haberleri yapan U.Today sitesinin haberine nazaran 3AC’nin iflasıyla ilgili dedikodular Haziran ayı ortasında başlamıştı. Haziran başında tenkitlerin maksadında olan fon Britanya Virjin Adaları merkezli bir mahkeme tarafından tasfiyesinin emredilmesi sonrası iflas müracaatında bulunmuştu.

Mahkeme tutanaklarına nazaran fonun Mayıs ayında bedeli neredeyse sıfır olan Terra blok zincirinde 600 milyon dolarlık riski bulunuyordu. Lakin Zhu ve Davies yatırımcılarını sahip oldukları risk konusunda karanlıkta bıraktılar.

İkili yatırımcılarına ve hissedarlarına bilgi vermeden 3AC’yi açıkça tasfiyeye sürüklediği belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta ABD’de iflas davasına bakan hakim Martin Glenn hedge fonun ülkedeki varlıklarının dondurulmasına hükmetmişti.