“Ayçiçeği fiyatı en az 15 TL olmalı”

“Ayçiçeği fiyatı en az 15 TL olmalı”

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Türkiye’nin kıymetli hububat üretim merkezlerinden Adana’da, birçok eserin ham hususu olan ayçiçeğinde hasat başladı. Türkiye ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiren Adana’da bu yıl 700 bin dekardan 175 bin ton rekolte hedefleniyor.

Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, dönüme yaklaşık 200 kilogram ayçiçeği alınacağını söyledi.

Doğan randımanın bu sene düşük olduğunu belirterek, “Bu yıl yağışların geç günlerde yağmayıp toprağın çatlamasından ötürü randıman düşük. Geçen sene Adana’da 650 bin dekar alanda ayçiçeği varken bu sene ekim alanları yüzde 10 arttı. Şu anda 700 bin dönümün üzerinde ayçiçeği var. Biz Türkiye’nin yaklaşık 10’unu karşılamaktayız. Burada ekilen ayçiçeği de daima yağlık” diye konuştu.

“Ayçiçeği fiyatı en az 15 lira olmalı”

Ayçiçeği fiyatlarının en az 15 lira olması ve ayçiçeğinin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınması gerektiğini aktaran Doğan, “Geçen sene ayçiçeği fiyatları 5 liraydı. Fakat girdi fiyatları 3 kat arttığı için ayçiçeğinde fiyatının 3 kat artarak en az 15 lira olmasını ve Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınmasını bekliyoruz” dedi.

Ayçiçeğine de buğday ve mısırda olduğu üzere en az 1 lira dayanak verilmesi gerektiğini, dayanak verildiğinde ekim alanlarının artacağını vurgulan Doğan şunları söyledi: “Rusya ve Ukrayna savaşıyla ayçiçeğinin kıymeti arttı. Savaş devrinde ayçiçeği krizi yaşandı. Biz ayçiçeği ekim alanlarını arttırmalıyız. Devletimiz şayet dayanak verirse bu ekim alanları artacak. Lakin takviye olmazsa çiftçimiz para kazanamayacak ve ekim alanları azalacak. Marmara’da gördük ‘Çayır tırtılı’ ayçiçeği tarlalarını istila etmiş. Şayet orada tedbir alınmazsa burada da randıman az olduğu için fiyatlar daha da yükselecek. Biz ülke olarak buğday, soya, mısır, pamuk ve ayçiçeğinde dışa bağımlıyız. Bu bağımlılığı azaltmak için takviye bekliyoruz.”