Avusturya’da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı

Avusturya’da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avusturya İstatistik Kurumu, ülkede hayat pahalılığının Haziran’da da artmaya devam ettiğini ve yüzde 8,7’e yükselen enflasyonun Eylül 1975’ten bu yana en yüksek oran olduğunu bildirdi.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında önemli oranda yükselişe geçen enflasyon sayılarına dair her ay sistemli olarak bilgi paylaşımında bulunan Avusturya İstatistik Kurumu, evvelki yıla kıyasla yalnız güç alanında değil birçok alanda hayat pahalılığının artarak sürdüğüne dikkati çekti.

Ülkede enflasyonun Eylül 1975’ten bu yana en yüksek düzeye çıktığına işaret eden kurum, Haziran 2021’e kıyasla akaryakıtın yüzde 65, doğalgazın ise yüzde 85 artış gösterdiğini kaydetti.

İstatistik kurumu, market alışverişinde sayıların hissedilir oranda pahalandığına dikkati çekerken vatandaşı direkt etkileyen bu alanda enflasyon artışının yüzde 10,8 olduğunu duyurdu.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü Müdürü (WIFO) Gabriel Felbermayr, halihazırdaki datalar doğrultusunda enflasyon yükselişinin durması ya da düşmesinin pek mümkün görünmediğini, bilhassa kış aylarında gereğince doğal gaz tedariki sağlanamaması durumunda fiyat artışlarının çok daha ileri düzeylere taşınabileceğinin altını çizdi.

Hükümete “pahalılığa çözüm” çağrısı

Bu ortada ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları Caritas, Diakonie ve Volkshilfe, basına yaptıkları açıklamada, pahalılık nedeniyle yardım arayanların sayısında önemli artış yaşandığını duyurdu.

Açıklamada, enflasyonun “tatil yapmadığına” dikkat çekilerek, iktidarın bu tarafta acilen adımlar atması istendi.

Öte yandan Viyana Belediye Lideri Michael Ludwig, besin fiyatlarındaki artışın durdurulması istikametinde kararlar alınması gerektiğini belirterek, bu doğrultuda Katma Bedel Vergisi’nde (KDV) indirime gidilebileceğini hatırlattı.