Avustralya Merkez Bankası’ndan ‘sıkılaşmaya devam’ sinyali

Avustralya Merkez Bankası’ndan ‘sıkılaşmaya devam’ sinyali

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Tarihinde birinci kere iki toplantıda üst üste 50 baz puanlık faiz artışı yapan Avustralya Merkez Bankası’ndan daha fazla sıkılaşma sinyali geldi.

Avustralya Merkez Bankası Lideri Philip Lowe, Melbourne’da yaptığı bir konuşmada iktisatta yumuşak iniş için kuvvetli bir yol olduğuna dikkat çekerken, istikrarlı halde faiz artışları uygulanacağı sinyalini verdi.

Lowe, iktisat büyür ve işsizlik düşük düzeyde kalırken, enflasyonda yüzde 2-3 düzeyine gerçek bir yol çizilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Daha evvel nötr faiz konusunda pek düzey vermeyen Lowe, bu sefer bu hususta gelen bir soruya da karşılık verdi. Lowe, “Avustralya Merkez Bankası nötr faiz düzeyini en az yüzde 2,5 düzeyinde öngörüyor. Siyaset faizini istikrarlı bir halde artırıyoruz ve bir noktada enflasyon görünümü tarafından belirlenecek faiz artışları patikasıyla bunu en azından yüzde 2,5 nötr faiz düzeyine getireceğiz” tabirlerini kullandı.

Son toplantıda faizi 50 baz puan artırmıştı

Avustralya Merkez Bankası (RBA) siyaset faizini son toplantıda 50 baz puan yükseltmişti. Banka böylelikle tarihinde birinci defa aralıksız iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmış oldu.

Aralıksız 3 toplantıda faiz artıran banka, son adımla siyaset faizini Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeyi olan yüzde 1,35’e çıkardı.

Bu kararla birlikte RBA mayıs ayından bu yana toplam 125 baz puan faiz artırırken, banka tarihinde birinci defa aralıksız iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmış oldu.