Avrupa’nın iki devinden SpaceX’e rakip olacak birleşme

Avrupa’nın iki devinden SpaceX’e rakip olacak birleşme

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Eutelsat Communications SA ve OneWeb Ltd. tamamı pay karşılığı olarak yapılan ve İngiliz uydu operatörünün 3,4 milyar dolar paha biçildiği birleşme mutabakatıyla Avrupa’nın en büyük uydu şirketi olma ve Elon Musk’ın SpaceX şirketine rakip olma yolunda kıymetli bir dönemeci daha geride bıraktı.

İki şirket tarafından Salı günü yapılan açıklamada OneWeb hissedarları Eutelsat’ın paylarının yüzde 50’sine sahip olacak ve Paris’te süreç görmeye devam edecek olan şirket Londra Borsası’nda da süreç görmek için müracaatta bulunacak.

Anlaşma şirketler ve hükümetler ortasında son devirde düşük yörünge uyduları aracılığıyla süratli internet sağlamak için yaşanan rekabetin sonucu olarak bedellendiriliyor.

Hem İngiltere hem de Fransız devletlerinin iki şirkette karşılıklı olarak pay sahibi olduğu ve İngiltere’nin firmanın genel merkezinin nerede olacağı üzere stratejik bahislerde veto hakkına sahip olmasına yetecek kadar özel yetkili paya sahip olmaya devam edeceği belirtiliyor. Pay sahipleri birleşme sonucu eşit derecede paya sahip olacaksa da yapılan mutabakat Eutelsat için bir satınalmanın işaretlerini taşıyor.

OneWeb kendi markasıyla operasyonlarına devam edecek

OneWeb firmasının kendi markasını taşımaya devam edeceği ve birleşme sonrası kümenin düşük yörüngeli uydu işlerini yürüteceği belirtiliyor. Şirket birebir vakitte Paris’te birincil halka arzını gerçekleştirecek.

Eutelsat İdare Heyeti Lideri Dominique D’Hinnin birleşme sonrası kurumun da idare şurası lideri olacak ve OneWeb şirketindeki mevkidaşı Sunil Bharti Mittal ise eş lider ve idare şurası lider yardımcısı olarak misyon yapacak.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada bir dizi ulusal güvenlik hakkına sahip olmak ve OneWeb’in İngitere’deki operasyonlarında iç pazardan tedarik sağlanması konusunda muahedeye varıldığı belirtildi.

2012’de kurulan 2020 yılında salgının tepe yaptığı periyotta yatırımcıların parasını çekmesi sonrası batmanın eşiğine gelmişti. Sonrasında İngiltere kritik değere sahip kurumları müdafaa kapsamında 500 milyon dolarlık yatırım yaparak Bharti Küresel ile 1 milyar dolarlık bir iştirak kurarak kurtarma kararı almıştı.

İki şirketten yapılan açıklamada mutabakatın Eutelsat’a piyasada eşsiz bir pozisyon kazandıracağını ve 1,5 milyar euro gelir artışı, yatırım ve maliyet sinerjisi yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Pazartesi günü görüşmelerin duyurulması sonrası yatırımcıların birinci yansısı negatif oldu ve Eutelsat payları yüzde 18 kıymet kaybetti.

Dünya ve düşük yörünge uyduları birleştirilecek

Yeni şirket Eutelsat’ın dünya yörüngesindeki uydularını (GEO) ve OneWeb’in düşük yörüngedeki uydularını (LEO) birleştirecek.

Berneke de hususla ilgili yaptığı açıklamada, “OneWeb’e yapılan birinci yatırım bağlantı bölümünde büyümenin geleceğinin GEO ve LEO sistemlerinin birleşimiyle gerçekleşeceğini olan güçlü inancımızın sonucu gerçekleşti” sözlerini kullandı.

OneWeb hissedarları, genişletilmiş sermayenin yüzde 50’sini temsil eden 230 milyon yeni ihraç edilen Eutelsat payı alacak. Birleşme sonucu ortaya çıkacak şirket, 2022-2023 mali yılı için 1,2 milyar euro gelir ve 0,7 milyar euro FAVÖK’e sahip olacak. Salı günü yıllık gelirlerini yayımlayan Eutelsat, beklentilerin yüzde 6,7 altında kalarak 1,15 milyar euro gelir açıkladı.