Avrupa’da gaz fiyatlarını şimdi de sıcak havalar uçurdu

Avrupa’da gaz fiyatlarını şimdi de sıcak havalar uçurdu

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa’da doğalgaz fiyatları Batı Avrupa’yı kavuran sıcak dalgası sonrası soğutma için oluşan güç talebiyle birlikte yükselişe geçti.

Doğalgazda Hollanda vadelileri yüzde 3,3 artışla megavat-saat başına 164,75 euroya çıktı. İngiltere’de gösterge fiyatlarda yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydedildi.

İklim değişikliğinin önemli göstergelerinden biri olan sıcak hava dalgasının Avrupa’nın onlarca yıldır gördüğü en berbat güç sıkışıklığını daha da makûs hale getirmesi bekleniyor.

Maxar Technologies Pazartesi ve Salı günlerinde İngiltere ve Fransa’da sıcaklıkların rekor düzeylere çıkabileceğini açıkladı.

Almanya’nın da Pazar günü rekor düzeylerde güneş gücü elde ettiği ve Salı günü bu düzeyin de aşılabileceği belirtildi.

Yetkililer ve yatırımcıların Kuzey Akım boru sınırındaki planlı bakım çalışmaları sonrası Rusya’nın gaz tedarikine tam kapasite devam edip etmeyeceğini yakından izleyeceği belirtiliyor. Moskova idaresi halihazırda kıtaya sağladığı gazın bir kısmının Ukrayna işgali nedeniyle yaşanan gerginlikler nedeniyle azaltmış durumda.

Kommersant’ın haberine nazaran Kuzey Akım’a ilişkin bir türbin Pazar günü Kanada’dan Almanya’ya götürüldü. Türbin daha evvel batı yaptırımları nedeniyle Kanada’da rehin kalmış sonrasında ise Gazprom Avrupa’nın en büyük gaz tedarik sınırı olan KuzeyAkım’dan sağlanan gaz ölçüsünü geri modüllerin geri dönmemesi nedeniyle yüzde 40 oranında kısmak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Deutsche Bank AG’nin geçtiği bir nota nazaran Kuzey Akım’ın bakımı tamamlansa da Rusya’nın yılın geri kalanından boru çizgisi aracılığıyla kıtaya sağlayacağı gaz ölçüsü bir mühlet daha belirsizliğini koruyacak. Banka, “Bu nedenlerinin bir kısmı politik başka kısmı ise türbinin bakımının ve entegrasyonunun sağlanması vakit alacağından operasyonel olabilir” sözleri kullanıldı.