Avrupa’da 50 baz puanlık faiz artışı sesleri

Avrupa’da 50 baz puanlık faiz artışı sesleri

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Küresel enflasyon görünümü merkez bankalarını daha şahin olmaya zorluyor.

Bu hafta global piyasalar için en değerli başlıklardan biri olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz toplantısından da agresif bir artış bekleniyor.

Bloomberg’in haberine nazaran AMB berbatlaşan enflasyon görünümü nedeniyle bu toplantıda 50 baz puanlık faiz artışını kıymetlendiriyor.

Reuters’a konuşan bahse yakın iki kaynağın verdiği bilgiye nazaran ise, borçlu ülkeler Avrupa Komitesi’nin ıslahatlar ve bütçe disiplini konusundaki kurallarına uyarsa, siyaset yapıcılar İtalya üzere borçlu ülkelere tahvil piyasasında takviye verme konusunda da mutabakat üzerine çalışıyorlar.

Haberlerin akabinde Euro/Dolar paritesi 1,02 düzeyini test etti.

Daha evvel AMB Lideri Christine Lagarde 25 baz puanın ötesinde bir faiz artışına açık kapı bırakan tabirler kullanılmıştı.

Yetkililerin rekor enflasyonla çaba etmek için hazır olduğunu söyleyen Lagarde Temmuz toplantısında çeyrek puanlık faiz artış planını yinelerken enflasyon tehdidin artması durumunda daha süratli hareket edeceklerini belirtmişti.

Lagarde “Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha süratli bir formda geri çekeriz” demişti.

Enerji ve besin şoklarının büyüklüğünün enflasyonda belirsizlik yarattığını, enflasyonun hizmet dalında de yaygın halde de artmaya başladığını tabir eden Lagarde enflasyon baskılarının artabileceğine, enflasyon şoklarının büyümeyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Buna karşın olumlu büyüme beklediklerini vurgulamıştı.

50 baz puan sinyali veren yetkililer olmuştu

Daha evvel 50 baz puan sinyali veren AMB yetkilileri de olmuştu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu üyesi Gediminas Simkus enflasyon görünümü kötüleşirse gelecek toplantıda 50 baz puan faiz artışı olabileceğini söylemişti.

Simkus “Ancak şayet enflasyonda kötüleşme görürsek Temmuz için 50 baz puanlık faiz artışı da kıymetlendirilir. Enflasyon bu yüksek düzeylerde seyrederken ve daha geniş çapta hissedilirken para siyasetini kararlılıkla normalleştirmemiz gerekiyor.” tabirini kullanmıştı.