Avrupa nükleer için yeşil tahvile hazırlanıyor

Avrupa nükleer için yeşil tahvile hazırlanıyor

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa’da yeşil tahvil piyasası birinci sefer bir nükleer güç projelerini finanse etmeye hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun nükleeri yeşil güç olarak sınıflandırmasının akabinde, kendi mevzuatını güncelleyen birinci ülke Fransa oldu. Lakin nükleer gücün yeşil finansmana dahil olmasında kimi etik sorunlar de bulunuyor.

Nükleer güç, başka güç kaynaklarına kıyasla çok daha düşük karbon salınımına neden olduğu için yeşil statüye kavuşmuş olsa da, hararetle tartışılan bir husus olmaya devam ediyor. Tartışmalar, atıkların imhası, silah olarak kullanılma potansiyeli ve radyasyon riski ile ilgili kaygılardan kaynaklanıyor. Tarihte yaşanmış olan nükleer felaketler de durumu daha da zorlaştırıyor. Bunun sonucunda Fransa’nın güç şirketi EDF, nükleer enerjiyi finanse eden yeşil tahvil gelirlerinin başka bir portföyde yönetileceğini belirtti.

EDF sözcüsü Bloomberg’le yaptığı bir röportajda, iç siyasetleri gereği nükleere yatırım yapmaya hazır olmayan yatırımcıların her vakit ‘klasik’ yeşil tahvillere yatırım yapabileceğini aktardı.

Yatırımcıların yüzde 60’ı istekli

Barclays tarafından ankete katılan yatırımcıların yaklaşık yüzde 60’ının nükleer güç için yeşil tahvil satın almaya istekli olduğu görüldü. Bu mevzuda daha sessiz kalmış olan Avrupalı iştirakçiler Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Avrupa’da bir güç krizi yaşanacağı kaygısıyla nükleer güç tahvillerine daha olumlu bakmaya başladı.

Nükleer atık, güvenlik ve maliyet üzere ıstırapların farkında olduklarını söyleyen Newton Yatırım Müdürlüğü fon yöneticisi Scott Freedman sıfır karbon emisyonu maksadını sağlamak için tüm fırsatları araştırdıklarını ekledi.

Bazı yatırımcılar nükleere soğuk bakıyor

AB üyelerinin nükleer gücün yeşil tahvillere dahil edilmesi konusunda tartışmaları sürüyor. Natixis anketi Almanya, Avusturya ve İsviçre’den yatırımcıların, bölümü finanse etme mümkünlüğünün bilhassa düşük olduğunu gösterdi.

Fon yöneticisi Bryn Jones bu husus hakkında, “Nükleer gücün düşük karbonlu bir elektrik kaynağı sunduğunu inkar etmiyoruz. Fakat, dünyamızın karşı karşıya olduğu tek kriz iklim krizi değil. Biyoçeşitlilik kaybı öbür bir kritik ve çoklukla gözden kaçan risk. Etraf üzerinde olumsuz bir tesiri olmayacağını garanti altına almadan nükleer santralleri işletme ve atıkları uzun müddet depolama fikrine ikna olmadık” dedi