Avrupa Merkez Bankası’ndan sabitkoinlerle ilgili acil önlem çağrısı

Avrupa Merkez Bankası’ndan sabitkoinlerle ilgili acil önlem çağrısı

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

Sabitkoinlerin kripto varlık piyasasında yarattığı sarsıntının izleri tazeliğini korurken, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) acil tedbir daveti geldi.

AMB, aylık makro ihtiyati bülteninde sabitkoinlerin finansal istikrar için risk oluşturmadan evvel artırılmış bir regülasyon çerçevesine dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Bültende, Euro Bölgesi’nde sabitkoinler kaynaklı finansal istikrara yönelik risklerin hudutlu olduğu vurgulanırken, bu varlıkların mevcut büyüme suratı dikkate alındığında bu durumun değişebileceği belirtildi.

Mayıs ayının ortasında, kripto para ünitesi TerraUSD’nin kıymet olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının akabinde, 13 Haziran’da en büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm süreçlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu da piyasada belirsizliğin artmasına neden olmuştu.

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerinin Fed’in geçen hafta 75 baz puan artırmasının akabinde kuvvetlenmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını beraberinde getirirken, buna paralel kripto dalda artan belirsizlikler kripto para piyasasını baskı altında tutmaya devam ediyor.

Kripto para Borsası Coinbase, 14 Haziran’da çalışan sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu.

İşten çıkarmalar şirketlerin kripto piyasasında süratli bir toparlanma beklemediğinin bir işareti olarak görüldüğü için piyasadaki meçhullüğü artırıyor. Öte yandan, birtakım kripto madencilerinin varlıklarını satması dikkati çekiyor. Madenciler düşen Bitcoin fiyatı nedeniyle ortalama gelirlerinin yalnızca yüzde 39’unu kazandıklarından, bilhassa daha küçük şirketler finansal zorluklar yaşıyor ve Bitcoin varlıklarını tasfiye ediyor.