AT&T’den 20 yılın en büyük değer kaybı

AT&T’den 20 yılın en büyük değer kaybı

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

AT&T Inc. kimi müşterilerin telefon faturalarını ödemeyi ertelediğini söylemesinin akabinde, kablosuz operatörün bu yıl fiyatsız nakit akışı tahminininde 2 milyar dolar düşüş yaşandı. Bu sayı son 20 yılın en büyük düşüşüne işaret ediyor.

Tüketicilerin ödemelerini geciktirmesinin yarattığı ekonomik baskı, yeni telefonlarda yapılan büyük indirimler ve ağ ekipmanlarına yapılan yüksek harcamalar nedeniyle şirketin karşı karşıya olduğu baskıyı artırıyor.

AT&T payları, 2002’den bu yana en büyük düşüş olan yüzde 11’lik bedel kaybı yaşadı.

Şirketten perşembe günü yapılan açıklamada 2022’de 14 milyar dolarlık hür nakit akışı beklediğini belirtildi.

Yaşanan farkın yaklaşık 1 milyar dolarlık kısmı “müşteri tahsilatlarının zamanlamasına” bağlandı.

AT&T, Mayıs ayında eski taşınabilir ödeme paketlerindeki fiyatları çizgi başına 6 dolar artırmıştı.

Wolfe Research analisti Peter Supino “Tüketicilerin faturaları daha yavaş ödediğini duyduğuma şaşırmadım; zati daha yüksek besin ve güç fiyatları ile çaba ediyorlar” dedi.

Şirket, ikinci çeyrekte 813 bin aylık telefon abonesi ekledi. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin ortalama varsayımı 554 bin olarak gerçekleşmişti.

Son fiyat artışları ve abone kazanımları, şirketin tüm yıl boyunca kablosuz hizmet geliri büyüme kestirimini yüzde 3’ten yüzde 4,5 ila yüzde 5 aralığına yükseltmesini sağlarken, İcra Konseyi Lideri John Stankey “Yine de bu fiyat artışları maliyetleri tam olarak karşılamıyor” diye konuştu.

Stankey, daha yüksek borç ve daha yavaş ödemelerin devam etmesini beklediğini, müşterilerin sonunda faturalarını ödediğini, lakin vaktinde yapılan ödemenin yavaşladığını söyledi.

AT&T, ikinci çeyrekte 316 bin yeni fiber genişbant müşterisi ekleyerek, yılın birinci üç ayında eklenen 289 bin abone sayısını geçerek şirkete toplam 6,6 milyon fiber müşteri kazandırdı.

Telekomünikasyon devi, Discovery muahedesinden elde edilen gelirin birçoklarını, net borcunu çeyrekte 37 milyar dolar azaltarak 132 milyar dolara düşürmek için kullanmıştı.