Apple istihdamda frene basacak

Apple istihdamda frene basacak

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Apple, son periyotta istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD’li teknoloji devleri ortasına katılarak ülkedeki resesyon tasalarına yönelik gelişmelere yenisini ekledi.

Bloomberg’in haberine nazaran şirket gelecek yıl için muhtemel ekonomik sakinlikle gayret edebilmek ismine işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planlıyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar kararın şirketin belgisiz vakitlerde daha temkinli olma gereksiniminden kaynaklandığını ve şu evrede şirket geneline yayılan bir siyaset olmadığını belirtti. Kelam konusu kararın şirketteki tüm takımları etkilemeyeceği belirtilirken Apple’ın hâlâ agresif bir eser tanıtım takvimi planladığı söz edildi.

Şirkette daha evvel yapılan planlamalarda birtakım takımların yüzde 5-10 ortası oranında artırılması öngörülüyordu. Apple, birtakım boşalan konumlarda işe alımları da gözden geçirmeyi planlıyor.

Tesla da işten çıkarmalar olmuştu

Son devirde ABD teknoloji devlerinde resesyon kaygıları münasebetiyle temkinli bir istihdam siyasetinin izleri görülüyordu.

Google, Microsoft üzere teknoloji şirketleri emsal planlamaları yaparken elektrikli araba üreticisi Tesla’da da işten çıkarmalar başlamıştı.

Tesla Inc., Kaliforniya’da elektrikli araç üretimi yapan bir tesisini kapattığı için otopilot grubunda çalışan yüzlerce emekçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan emekçilerin çoğunluğunun saatlik çalışanlar olduğu belirtildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, daha evvel yaptığı açıklamalarda maaşlı işçinin yüzde 10’unu azaltma planlarını ana sınırlarıyla belirtmişti