AMB’nin şahin isminden ‘agresif faiz artışları sürebilir’ mesajı

AMB’nin şahin isminden ‘agresif faiz artışları sürebilir’ mesajı

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu Üyesi Martin Kazaks geçen hafta beklentilerin üzerinde, 50 baz puanlık faiz artışı ile sürpriz yapan bankanın büyük faiz artışlarını sürdürebileceği bildirisini verdi.

AMB’nin en şahin üyelerinden biri olan Kazaks, “Bunun tek önden yükleme olacağını söyleyemem. Eylül ayındaki faiz artışının da kayda paha bir büyüklükte olması gerektiğini söyleyebilirim.” dedi.

AMB’nin direkt ABD Merkez Bankası Fed’in müsaadeden gitmemesi gerektiğini vurgulayan Kazaks, bununla birlikte 75 baz puanlık bir faiz artışı mümkünlüğü için “Belirsizlikler, enflasyonist dinamikler ve enflasyonda kalıcılık riskleri göz önüne alındığında, elbette tartışmalara açık olmamız gerektiğini söyleyebilirim” dedi.

Lagarde: Enflasyon gayeye ulaşıncaya kadar faiz artışları sürecek

Geçen hafta AMB 11 yılın akabinde birinci sefer faiz artırmış, ama AMB Lideri Christine Lagarde’ın daha evvel Eylül ayına ait yönlendirmelerin geçersiz olduğu istikametindeki kelamları Temmuz ayındaki kadar sert bir artış olmayacağı beklentilerini doğurmuştu.

Lagarde karar sonrası verdiği birinci söyleşide, faiz oranlarını enflasyon yüzde 2 amacına geri gelene kadar yükselteceklerini söylemişti.

Almanya yayıncılık kümesi Funke’ye konuşan Lagarde, enflasyon ile çaba konusunda güçlü taahhütte bulundu. Lagarde, “Enflasyonu amacımıza geri getirmek gerekti süreceği faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.