AMB/Villeroy: Euro’nun enflasyona etkilerini izliyoruz

AMB/Villeroy: Euro’nun enflasyona etkilerini izliyoruz

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fransa Merkez Bankası Lideri Villeroy, France Info radyosuna verdiği mülakatta euro’nun dolar karşısındaki bedel kaybını kıymetlendirdi.

Villeroy “ihracatçıları desteklemesi açısından düzgün bir haber lakin enflasyonu da yükseltebilir. Para ünitesini biz ayarlamıyoruz lakin enflasyon açısından değerli olduğu için gelişmeleri izliyoruz” diye konuştu.

Fed’in agresif faiz artışları ve 19 üyeli Euro Bölgesi’nde resesyon ihtimaliyle Euro/Dolar 20 yıl sonra ‘parite’ yani 1 düzeyine indi. Bu düşüş, halihazırda yüksek enflasyon sıkıntısıyla karşı karşıya olan AMB yetkilileri için yeni bir zorluk oluşturabilir. Bölge enflasyonu bankanın yüzde 2 amacının 4 misli üzerinde seyrederken AMB 10 yıldan uzun müddet sonra birinci defa bu ay faiz artışına hazırlanıyor.

Euro’daki son düşüşün para ünitesinin zayıf olduğu manasına gelmediğini kaydeden Villeroy “yıl başından beri yaşananlara bakınca euro’nun zayıf değil, bilhassa klasik inançlı liman alımlarıyla doların güçlü olduğunu görüyoruz” halinde konuştu.