AMB uzun vadeli enflasyon anketi yükselişe işaret ediyor

AMB uzun vadeli enflasyon anketi yükselişe işaret ediyor

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) profesyonel kestirimciler ortasında yaptığı anket sonucuna nazaran uzun vade enflasyon kestirimi üç ay evvelki varsayım olan yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseldi.

Ankette bu yıl için ortalama enflasyon varsayımı yüzde 7,3, 2023 için yüzde 3,6 ve 2024 için yüzde 2,1 olarak gerçekleşti.

AMB anketinde uzun vadeli çekirdek enflasyonun yüzde 2,2’de dengelenmesi beklenirken bir evvelki ankette bu sayı yüzde 1,9 olarak gerçekleşmişti.

Uzmanlar 2022 ve 2023 için ekonomik büyüme iddialarını de düşürürken daha zayıf görünüme karşın anket ufku boyunca işsizlik varsayımlarını de aşağı çektiler.

AMB anketine 1-5 Temmuz tarihleri ortasında 56 uzman katıldı.

AMB, Perşembe günü yaptığı toplantıda faizleri 50 baz puan artırmış ve sonrasında basın mensuplarına yapılan açıklamada AMB Lideri Christine Lagarde güç fiyatları kısa vadede yüksek kalacağını, fiyat baskılarının daha fazla dala yayıldığını vurgulayarak birçok çekirdek enflasyon göstergesinin daha da yükseldiğini ve enflasyonun bir müddet daha istenmeyen halde yüksek kalacağını söz etmişti.