Altında rekor enflasyon dalgalanması

Altında rekor enflasyon dalgalanması

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altın, ABD’den gelen rekor enflasyon verisi sonrası yatırımcıların inançlı varlık olarak tekrar dolara yönelmesi sonrası yükseldi.

Spot altın, Çarşamba günü ABD Haziran enflasyonunun bir evvelki yıla nazaran yüzde 9,1 gelerek rekor tazelemesi sonrası dört haftalık düşüş trendini sürdürdü.

Değerli metal, son seansta ise yüzde 0,6 yükselişle kapandı. Yatırımcıların 26-27 Temmuz tarihlerinde yapılacak toplantıda Fed’in ABD iktisadını resesyona sokabileceği telaşıyla faizleri 100 puan artırmayacağını daha yüklü olarak fiyatladığı belirtiliyor.

Yatırımcıların Perşembe gününden itibaren enflasyon haberlerini sindirdiğini ve kendilerini hedge etmek için tekrar altına döndüklerini belirten Fat Prophets Maden Analisti David Lennox, “altında istikrarlı müspet bir yükseliş görmemiz için çok daha düşük pahalı bir dolar görmeliyiz.

Yatırımcılar ise inançlı varlık olarak altından daha çok dolara yöneliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Altın fiyatları bu yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Mart ayında 2 bin doların üstüne çıkarsa da bu hareket büyüme ve enflasyon görünümünün değişmesiyle zayıfladı. Geçtiğimiz haftalarda da yatırımcıların Borsa yatırım fonu takviyeli altın varlıklarından çekildikleri gözlemlenmişti.