Altında ralliye işaret eden 4 gösterge

Altında ralliye işaret eden 4 gösterge

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Doların Temmuz ortasında gördüğü tepeden düşüşüyle gözlenen teknik boğa sinyalleri altın fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrası bedelli metale olan ilginin tekrar canlanmasına neden oldu.

Spot altın geçtiğimiz hafta 15 ayın düşüğünden yüzde 2 bedel kazanırken bedelli metal için en berbat senaryonun sona erdiği bedellendiriliyor.

Permanent Portfoli Family of Funds Lideri Michael Cuggino mevcut düzeyler için“Altın fiyatları uzun vade için birkaç ay öncesine nazaran daha cazip bir konumda” değerlendirmesinde bulundu.

2022’nin büyük kısmı için borçlanma oranları ve doların yükselişi bedelli metalin uzun müddettir bedel saklama aracı özelliğine ziyan verdi. Lakin ortaya çıkan resesyon riski yatırımcıların Fed’in faiz artışlarına ve doların güçlenmeye devam edeceğine dair fikirlerinin zayıflamasına neden oluyor.

Pepperstone Group Araştırma Yöneticisi Chris Weston, “Yatırımcıların ABD dolarının pay bedellerinin düşüşünde varsayılan hedge aracı olup olmadığını sorguladığı bir ortamda kıymet saklama aracı olarak altına daha fazla ısınmaya başladım” sözlerini kullandı.

Çarşamba günü Fed’in para siyaseti kararı altın ve öteki birçok varlık için önemli bir test manasına gelirken birçok teknik ipucu pahalı altının potansiyel bir ralliye hazırlandığına işaret ediyor.

Altın tutmaya devam

Çarşamba günü Fed’in para siyaseti kararı altın ve öbür birçok varlık için önemli bir test manasına gelirken birçok teknik ipucu bedelli altının potansiyel bir ralliye hazırlandığına işaret ediyor.

Altın, 2016-202 yılları ortasında yaşanan ralli sonrası kısmen yüzde 38,2’lik Fibonacci düzeltmesinin belirlediği bir bölgede dayanak buldu. Fibonacci oranları tabiatta doğal olarak gözlemlenebilen ve piyasalarda zıtlıkları betimlemek için kullanılan bir katsayılar dizisi olarak biliniyor. Altın pandemi periyodunda bu dayanak düzeylerinden yükselişe geçmişti.

Dolarda zayıflama

Bloomberg Dolar Spot Endeksi aybaşında rekor düzeyleri görmesi sonrası yaklaşık yüzde 2’lik bir geri çekilme yaşadı. Bu durum güçlü dolar nedeniyle ziyan gören kıymetli metal için daha uygun bir taban oluşmasını sağladı.

Bollinger Modeli

Finansal araçlar ve emtialardaki dalgalanmaları tahlil etmek için sık kullanılan bir prosedür olan Bollinger Bantları, altının geçtiğimiz yıl Mart ayında sırasıyla Bollinger Bant’ının dışında kalarak taban noktasını gördüğünü ve sonrasında bandın içerisine girerek yükselişe geçtiğini gösterdi. Benzeri bir model günümüzde tekrar gözlemleniyor.

Buna ek olarak altın satışlarının 200 haftalık üssel ortalama düzeylerinde durduğu görülüyor. Bu yeni bir ralli için başlangıç olduğuna dair bir işaret olabilir. Üssel ortalamaların (EMA) evvelki fiyatlar üzerinde kolay hareketli ortalamalardan (SA) daha fazla tesirli olduğu biliniyor.

RSI sinyali

Altının 14 haftalık izafi güç endeksi yahut RSI tahlili, kıymetli metalin 2018’in en düşük düzeyinden yüzde 48’lik tırmanışında 33’ün üzerinde kalma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu RSI düzeyi, spot altının son düşüşünde tekrar tutuldu ve bu, uzun periyodik boğa evresinin şimdi bitmediğini düşündürebilir.