Altında Fed faiz patikası etkisi

Altında Fed faiz patikası etkisi

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altın, Fed’in faizleri artırma suratını düşüreceğinin işaretlerini vermesiyle doların zayıflaması ve tahvil getirilerini düşürmesi sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın, Fed cephesinden gelen bildirilerin akabinde 1.740 doların üzerini gördü.

Fed Lideri Jerome Powell benzeri bir artış atağının mümkün olduğunu lakin artışların bir noktada yavaşlayacağını belirtti.

Fed toplantısı sonrası yaşanan ralliye karşın klâsik inançlı varlık olan kıymetli metal geçtiğimiz periyotta güçlenen dolar ve artan faizlerin cazibesini düşürmesiyle arka arda dördüncü ayını da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Faiz kararı sonrası yapılan açıklamada Federal Açık Piyasa Komitesi enflasyonu yüzde 2’ye çekme maksadına güçlü biçimde bağlı olduğunu belirtilirken enflasyonist risklerin dikkatle izleneceği yinelendi.

Powell bundan sonraki toplantıda yapılacak atılıma dair izleyecekleri siyasetlerle ilgili net işaretler vermek yerine toplantı devrinde belirleyeceklerini kaydetti.

“Faiz artışlarının değişimine dair belli bir vakit çizelgesinin olmaması hâlâ bir çeşit meçhullüğü barındırıyor” diyen IG Asia Pte. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Altın fiyatları Powell’ın toplantıda birtakım değerlendirmelerin yapıldığı ve değişimlerin beklenenden daha erken gelebileceği umuduyla yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

Yeap atağın altın fiyatlarına tesiriyle ilgili ise , “Fed enflasyonu dizginlemeye odaklandığını ve üst istikametli risklerin açık bir formda görülmeye devam ettiği görüşünü sürdürdü. Bu açıklama enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi durumunda Fed üzerinde şahin yol haritasında devam etmesi tarafında baskı kurma riskini ve altın fiyatlarının yükselişini sınırlama mümkünlüğünü ortaya koyuyor” tabirlerini kullandı.