Altında Fed bekleyişi

Altında Fed bekleyişi

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altın, Mayıs ayından beri en büyük haftalık yükselişini kaydetmesi sonrası yatırımcıların ABD’nin sıkılaşmacı para siyaseti ve ekonomik yavaşlamayla ilgili telaşları değerlendirmesiyle yatay seyrini sürdürüyor.

Altın yeni haftaya 1.726 dolar düzeyinden girdi.

Spot altın, geçtiğimiz hafta 2021 Mart ayından beri en düşük düzeyini görmesi sonrası ABD tahvil getirilerinde yaşanan düşüşle toparlanmıştı.

Fed’in 1994’ten beri en yüksek faiz artışını gerçekleştirmesi sonrası para polikası yetkililerinin 26-27 Temmuz’da yapılacak toplantıda 75 baz puanlık ikinci bir artış kararı alması bekleniyor.

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers haftasonu yaptığı açıklamada ABD iktisadında “yumuşak iniş” gerçekleştirmesi ihtimalini düşük gördüğünü söylerken bakanlık misyonunu yürüten Janet Yellen ise iktisadın büyük bir resesyonda olduğuna dair rastgele bir işaret görmediğini belirtti.

“Fed’in Temmuz toplantısında 75 baz puan artışı yapacağı senaryosunu temel alırsak, yakın vadede aşağı taraflı risklerin fiyatlandığını düşünüyoruz fakat uzun vadeli trend hala aşağı istikametli kalmaya devam ediyor” diyen Starndard Chartered Kıymetli Metal Analisti Suki Cooper, “Ancak aşağı taraflı risklerin bir kısmının yüksek enflasyon, resesyon tasaları ve inançlı varlık arayışı nedeniyle azalması muhtemel” değerlendirmesinde bulundu.