Altında dikkatler Fed kararında

Altında dikkatler Fed kararında

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altın, yatırımcıların büyük bir faiz artışı beklenen Fed toplantısı için geri sayıma başlamasıyla yatay seyretti.

Güne 1,719 düzeyinde başlayan spot altının onsu 1,728 doları test ettikten sonra tekrar 1,720 dolar düzeyine çekildi.

Yatırımcılar 26-27 Temmuz’da yapılacak toplantıdan 75 baz puanlık bir faiz artışı kararı çıkmasını beklerken karar sonrası görünümün nasıl olacağını öngörmenin zorlaşacağı bedellendiriliyor.

Bloomberg Economics daha dik ve yüksek faiz patikası beklerken, piyasa iştirakçilerinin enflasyonu dizginlemek için gereken sıkılaşmayı gereğince fiyatlamadığının altını çiziyor.

Altın, geçtiğimiz hafta 2021 Mart ayından beri en düşük düzeyine gerilemesi sonrası birbirini izleyen dördüncü ayı da düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Bu durum ekonomik yavaşlamaya dair kaygıları artırsa da altının inançlı varlık cazibesi Temmuz ortasında rekor düzeyleri gören güçlü dolar nedeniyle azaldı.

“ABD doları zirve noktalarından geriledi ve muhtemelen altına olan ilginin bir kısmının nedeni bu” diyen ABD Refinery Kurumsal Piyasalar Yöneticisi Nicholas Frappell, “Şimdilik altın rallileri gereğince ikna edici olmadı ve yatırımcılar daha fazla yönlendirme için önümüzdeki Fed toplantısını bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.