Altın 11 ayın en düşük seviyesinden döndü

Altın 11 ayın en düşük seviyesinden döndü

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altın, yatırımcıların Fed’in agresif faiz artışlarıyla ilgili beklentilerini düşürmesi ve enflasyon görünümünü değerlendirmesi sonrası doların gerilemesiyle 11 ayın en düşük düzeyinden reaksiyon verdi.

Spot altın, haftanın birinci süreçlerinde 1.718 doları test etti.

Altın, yatırımcıların inançlı varlık olarak doları tercih etmesi ve sıkılaşan para siyasetinin kıymetli metal üzerinde baskı kurmasıyla arka arda beşinci haftayı da kayıpla kapatarak neredeyse son 4 yılın en uzun düşüş serisini kaydetmişti.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve St. Louis Fed Lideri James Bullard’dan gelen temkinli açıklamalar ve ABD uzun periyot enflasyon beklentilerinde yaşanan düşüş sonrası hafifleyen telaşlarla yatırımcılar konumlarını 100 baz puanlık artış yapılmayacağı tarafında değiştirdi.

Cuma günü yayımlanan perakende satış bilgileri Haziran’da beklenenden güçlü gelerek sıkılaşan para siyasetine karşın iktisadın dirençli olduğuna işaret etti. Bununla birlikte yatırımcılar Çin’in büyümeyi destekleyen açıklamalarını değerlendiriyorlar.

Ancak mali yetkililerin berbatlaşan risklere karşı verebileceği cevapların azalması ve Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) bir sonraki açıklamasında büyüme sayılarını aşağı taraflı kayda paha derecede güncelleyeceğini açıklamasıyla global iktisatta meçhul görünüm tesirini sürdürüyor.

“Altın fiyatları doların zayıflamasıyla bir ölçü rahatlasa da fiyatlar aşağı taraflı ivmesini koruyor” diyen IG Asia Pte. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Altının tekrar piyasa inancı kazanması için önümüzdeki aylarda bir ölçü daha şahin sinyaller görmemiz gerekebilir” değerlendirmesinde bulundu.