Altın 1 yılın en düşük seviyesinde

Altın 1 yılın en düşük seviyesinde

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Altının onsu 1.700 doların altını görerek Ağustos 2021’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

2022 yılında şimdiden kayda paha derecede dalgalanma yaşayan pahalı metal, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Mart ayında rekor düzeyleri yakın bir ralli gerçekleştirirken Fed’in para siyasetini sıkılaştırması ve doların bedel kazanması sonrası inançlı varlık talebi ve resesyon telaşlarıyla yüzde 8’e yakın bedel kaybetti.

Wells Fargo Varlık Strateji Kısmı Lideri John LaForge’a nazaran gerçek oranlar altın için değerli bir etken olsa da mevcut halde durum bu değil.

“Şu anda her şey dolarla ilgili” diyen Laforge, “Resesyon konusunda gelirsek altının bir ölçü talep göreceğini düşünüyorum lakin bu kıymetli oranda olmayacak. Altın 1650-1850 dolar marjı ortasında bir bekleme bölgesinde üzere görünüyor. Spot altın Perşembe günü yüzde 0,4 düşüşle 1690 dolar düzeyini gördü. Bu aralığı hangi tarafta kıracağını doların durumu belirleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Altın varsayımları aşağı çekiliyor

UBS Group AG’nin varlık idaresi kısmı de Eylül sonu altın kestirimini 1.600 dolara çekerken yılsonu altın iddiasını 1.800 dolardan 1.700 dolara çekti. Citigroup da altın için 2022 içinde 1.600 doların görülebileceği uyarısı yaptı.

Altın yatırımcıların 100 baz puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlamalarıyla Temmuz ayı içinde 110 dolardan fazla paha kaybetmişti. Bu ihtimal yetkililerin bu kadar büyük bir artış atağı yapmak konusunda isteksiz olduğuna dair işaretler sonrasında zayıfladı.

Fed’in Temmuz ayında ikinci sefer 75 baz puan artış yapması beklenirken sonraki toplantılarda alınacak kararların ortaya çıkacak ekonomik bilgiler ve fiyat istikrarının ne kadar sağlandığına bağlı olacağı bedellendiriliyor.