Almanya’dan güneş enerjisi üretiminde rekor

Almanya’dan güneş enerjisi üretiminde rekor

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Almanya, Pazar günü güneş gücünden rekor düzeyde elektrik elde etti.

Avrupa’nın en büyük iktisadında Pazar günü güneşten 38 bin 174 megavat elektrik elde edildi.

Tahminlere nazaran Salı günü yeni bir rekorun kırılabileceği ve güneş gücü üretiminin 38 bin 190 megavat ulaşabileceği öngörülüyor.

Şiddetli sıcak hava dalgası Batı Avrupa’da birçok bölgeyi kavurmaya başladı. Resmi hava iddia kurumu DWD’ye nazaran öteki bölgelerde hafifleyen sıcak hava dalgası Salı ve Çarşamba günü Almanya’da tepe yapacak. Çok sıcaklar son periyotta İspanya, Fransa ve Yunanistan’da yangınlara neden olmuştu.

Nantes ve Londra’da sıcaklık rekorları bekleniyor

Maxar Tecnologies LLC yayımladığı bir raporda tarihi sıcaklıkların bu hafta Batı Avrupa’nın kimi kesitlerinde gözlemleneceği ve sıcaklık rekorlarının kırılabileceğini belirtti. Maxar’a nazaran Londra’da Pazartesi günü 38,5 derece ve Salı günü 40 derece sıcaklık kaydedileceği öngörülürken bu sayılar İngiltere’de kaydedilen en yüksek sıcaklıklar olacak.

Şirket, Fransa’nın Nantes kentinde de 42 derece ile yeni bir rekor kırılacağını, Paris’te ise bugün 39 derece Salı günü ise 40 derece ölçüleceğini iddia etti.

Almanya’da elektrik tedariki sıcak hava dalgasının elde edilen rüzgar gücünü düşürmesiyle azalırken bu açığın bir kısmı artan güneş gücüyle giderilmeye çalışılıyor. Ülkede megavat-saat bedeli de Mart ayından bu yana en yüksek düzey olan 396,07 euroya yükseldi.

Öte yandan Fransa’da ırmaklardaki su sıcaklığının nükleer reaktörleri soğutması gereken düzeyin üzerine çıkması nedeniyle nükleer üretime orta verilirken, Almanya’da Ren ırmağında bulunan termik santrallerin kimileri da ırmaktaki su düzeylerinin düşmesi nedeniyle kâfi tedarik sağlayamadı.