Almanya’dan dev enerji şirketini kurtarma paketi

Almanya’dan dev enerji şirketini kurtarma paketi

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Almanya, Rusya’nın gaz tedarikini kesmek için yaptığı ataklar ışığında ülkenin güç ağının temel taşlarından Uniper SE şirketi için bir kurtarma paketi açıkladı.

Uniper tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya nazaran devlet firmanın yaklaşık yüzde 30 payına sahip olarak stratejik kararlarda veto hakkına sahip olacak. Uniper’in çoğunluk hissedarı Fortum Oyj bu durumunu koruyacak.

Paket kamuya bankası KfW’den 9 milyar euroluk kredi sınırını ve 7,7 milyar euro pahasında zarurî değiştirilebilir menkul değerleri içerecek. Paketin tamamı Uniper’in mevcut piyasa bedelinin 4 katına karşılık denk geliyor.

Uniper bu ay başında Scholz hükümetinden şirketi kurtarmalarını istemesiyle Avrupa’da yaşanan gaz krizinde birinci büyük şirket kaybı olarak kayıtlara geçti.

Ukrayna işgali sonrası Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tedariki azaltmasıyla Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı iflasın eşiğine sürüklenmişti.

Anlaşmanın açıklanması sonrası Düsseldorf merkezli şirketin payları yüzde 11 civarında yükseldi. Paylar bu yıl içinde yüzde 70 düşüş yaşamış ve şirketin pahasını 4 milyar euroya gelmesini sağlamıştı.

Fortum şirketinin payları de yüzde 13 bedel kazanarak 2008’den bu yana en büyük yükselişini yaşadı. Fortum kurtarma planı kapsamında pay oranını yüzde 80’den yüzde 56’ya gerilemesini kabul etti.

Alman hükümeti 1 Ekim’den geçerli olmak üzere şirketlerin değişen güç maliyetlerini tüketiciye yansıtmalarına müsaade veren yeni bir mekanizmayı devreye almaya hazırlanırken bu Uniper’in artan güç maliyetlerini son kullanıcıya yansıtabileceği manasına geliyor.

Kurtarma planına nazaran şirket sermayesine 267 milyon euro sağlanacak ve buna karşılık payların yüzde 30’unun kamuya ilişkin olacak.

Kamu bankası KfW, Uniper’in kredi çizgisini 7 milyar euroya çıkaracak. Firma yeni hazırlanan düzenleme ile sağlanamaya Rus tedarikinden kaynaklanan fazla maliyetlerini 1 Ekim’den itibaren tüketiciye yansıtabilecek.