Almanya‘da iş dünyası güveni resesyon endişesiyle düştü

Almanya‘da iş dünyası güveni resesyon endişesiyle düştü

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Almanya’da iş dünyası itimadı Temmuz’da da düşüşünü sürdürdü. Rusya’dan güç tedariğinin kesilmesi ve rekor yüksek enflasyonun resesyona neden olacağı beklentisi düşüşte tesirli oldu.

Münih merkezli Ifo Enstitüsü’nün beklenti endeksi Haziran’daki 85,8 düzeyinden 80,3’e geriledi. Analistlerin beklentisi 83’tü.

Cari şartlar endeksi de geriledi.

Yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle pandemi sonrası toparlanması sekteye uğrayan Almanya’da S&P Küresel özel dal aktivitesi Temmuz’da bu sene birinci defa daralma sinyali vermişti.

Ifo Lideri Clemens Fuest “şirketler gelecek aylarda iş aktivitesinin kötüleşeceği beklentisine sahip. Yüksek güç fiyatları ve gaz kesintisi tehdidi iktisada baskı yapıyor. Almanya resesyonun eşliğinde” değerlendirmesini yaptı.

Bundesbank geçen hafta fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda da yüksek kalmaya devam edeceği uyarısı yapmıştı. Halihazırda yüksek seyreden fiyatlar ve Avrupa Merkez Bankası’nın 10 yıldan uzun mühlet sonra birinci defa faiz artırmasının da tüketiciler ve şirketler üzerinde ek baskıya neden olabileceği belirtiliyor.