Almanya’da gaz stokları artıyor

Almanya’da gaz stokları artıyor

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Almanya Federal Güç Şebekesi Ajansı’nın (FNA) açıklamasına nazaran güç şirketi Uniper SE’nin yakıt rezervlerinden kullanımını durdurmasıyla ülkenin doğalgaz stok düzeyleri tekrar yükseldi.

Verilere nazaran Cuma günü yüzde 65,5 olan Almanya stokları Cumartesi günü yüzde 65,9’a yükseldi.

FNA Lideri Klaus Müller Pazartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada stok düzeylerinin tekrar gerçek bir istikamete geldiğini ve Almanya’nın bir sonraki maksadının 1 Eylül’de yüzde 75’e ulaşmak olduğunu kaydetti.

Almanya’nın stok düzeylerini yüksek tutmasının muhtemel yeni bir Rus kesintisinde kışı atlatabilmek için hayati bir değere sahip olduğu belirtiliyor. Moskova, Ukrayna işgali sonrası bölgesel tansiyonların yükselmesiyle Avrupa’ya gaz tedarikini kısmıştı.

Geçtiğimiz hafta bakım çalışmaları nedeniyle akışın durduğu ana boru sınırı Kuzey Akım’dan gaz akışı tekrar başlamış olsa da önümüzdeki devirde tedarikin ne kadar sağlıklı devam edeceğiyle ilgili telaşlar devam ediyor.

Bu ay başında Uniper’in müşterilerine gaz sağlayabilmek için tesislerinden gaz çekmeye başlamasıyla ülkenin stok düzeyleri gerilemeye başlamıştı. Şirket düşen Rus gaz akışı sonrası spot piyasadan daha yüksek bedelle gaz satın almak zorunda kalarak ödeme aczi yaşama riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Almanya’dan güç şirketi Uniper için kurtarma paketi

Gelişmeler üzerine Almanya hükümeti ülkenin güç şebekesini kurtarmak gayesiyle geçtiğimiz hafta Uniper için 17 milyar euroluk bir kurtarma paketi açıklamıştı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un İktisat Başdanışmanı Joerg Kukies, “Gazprom ve Rusya hükümeti güç tedarikinde mutabakat hususlarını ihlal ediyor. Bizim tahlilimiz güç arzımız için sistemsel ehemmiyete sahip bir şirketi tekrar istikrarlı hale getirecek” sözlerini kullandı.

Almanya daha evvel yüzde 90 olan gaz stok düzeyi maksadını geçtiğimiz hafta yüzde 95’e çıkardı. Ülke halihazırda doğalgaz acil durum planının birinci iki adımını devreye almış durumda ve arz durumunda net bir bozulma olması halinde üçüncü adımı da uygulayabileceğini belirtmişti. Gerçekleşmesi halinde bu atak sanayilerin kısıtlı gaz kullanabileceği manasına geliyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları bu ay yüzde 15 yükselirken geçtiğimiz yıla nazaran ise 4 kattan fazla bedel kazandı.