Almanya Rusya’dan kömür ve petrol alımını tamamen durduracak

Almanya Rusya’dan kömür ve petrol alımını tamamen durduracak

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies Sydney’deki bir konferansta yaptığı konuşmada ülkenin Rusya’dan 1 Ağustos’tan itibaren kömür alımını, 31 Aralık’tan itibaren de petrol alımlarını büsbütün durduracağını açıkladı.

Kukies Avrupa Birliği’nin Rusya’dan tedarik ettiği yıllık 158 milyar metreküp gazdan vazgeçmenin ve bu büyük boşluğu doldurmanın en büyük zorluk olacağını belirtti.

Enerji Forumu’nda konuşan Kukies, Almanya’nın kömürünün ve petrolünün yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik ettiğini belirterek “Birkaç hafta içinde Rus kömüründen çıkacağız” dedi.

Kukies Almanya’nın gaz tedariğindeki boşluğu doldurmak için süratle LNG ithalat terminalleri geliştirdiğini, ABD ve Katar’ın Avrupa’ya LNG formunda yaklaşık 30 bcm gaz tedarik ettiğini, buna karşın hala büyük bir boşluk olduğunu lisana getirdi.

Kukies Almanya net sıfır emisyona geçişe odaklanırken ve yakın vakitte yenilenebilir güç projelerinin geliştirilmesini hızlandırmak için yasalar koyarken gazın geçiş için gerekli olacağını söz etti.