Akış başladı, Avrupa’da gaz fiyatları sıçradı

Akış başladı, Avrupa’da gaz fiyatları sıçradı

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, ana boru sınırlarından sağlanan gaz akışı ikinci gününde sabit kalmasına karşın yatırımcıların dikkatinin odağında kalmasıyla yükseliş kaydetti.

Avrupa gaz piyasası için gösterge niteliğinde olan Hollanda vadelilerinde yüzde 4’e varan yükseliş kaydedildi.

Rusya’nın Kuzey Akım Boru Hattı’ndan sağladığı gaz akışı Perşembe günü tekrar başlamıştı. Tedarikin yüzde 40 kapasite ile devam etmesi öngörülüyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in daha evvel bakım sonrası yaptırımlar nedeniyle kendilerine ulaşmayan bir kesimin teslim edilmemesi halinde gaz akışının yüzde 20’ye düşebileceği açıklamaları sonrası dikkatler önümüzdeki haftaya çevrildi.

Kritik ehemmiyete sahip kesimin Kanada’da bakım görmesi sonrası transit geçişte takıldığı ve Perşembe günü prestijiyle Almanya’da bulunduğu belirtildi. Rusya’dan Avrupa Birliği’ne gaz akışını sağlayan en büyük boru çizgisinde yaşanan problemlerin iktisat ve piyasalar üzerindeki tesirleri haftalardır devam ediyor.

Moskova idaresi 10 günlük bakımın akabinde boru çizgisinden Perşembe günü gaz akışını tekrar başlatmıştı. Lakin Avrupalı yetkililer kritik kış ayları yaklaşırken doğalgaz akışının devam ettirileceği konusunda hala ikna olmuş değiller.

Avrupa yaz boyunca gaz depolama tesislerini doldurmak için eforlarını ağırlaştırırken kıtanın kış aylarında ortaya çıkacak talebi karşılamak için şu anda tedarik edilenden daha Rus gazına muhtaçlığı olduğu bedellendiriliyor.

Deutsche Bank AG’nin değerlendirmesine nazaran Rusya’nın boru sınırından yüzde 40 kapasiteyle gaz akışı sağlamaya devam etmesi ve Ekim ayında akışı durdurması halinde Avrupa’da yakıt Nisan ayı içinde bitebilir.