Akar’dan İstanbul’daki tahıl koridoru zirvesine ilişkin açıklama

Akar’dan İstanbul’daki tahıl koridoru zirvesine ilişkin açıklama

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Milli Savunma Bakanı Akar, İstanbul’da gerçekleştirilen “Dörtlü Toplantı”ya ait soruyu yanıtladı.

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin tahliline yönelik Rusya ve Ukrayna ile yapılan görüşmelerde öbür bahislerin yanı sıra Ukrayna limanlarındaki tahıl ve başka besin hususlarının tahliyesi üzerinde de durulduğunu tabir eden Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşmelerinde bu hususları gündeme getirdiğini ve bunun kıymetini tabir ettiğini hatırlattı.

Yapılan bu görüşmeler doğrultusunda ilgili bakanlık ve kurumların da birçok ikili toplantı gerçekleştirdiğini vurgulayan Akar, şunları söyledi:

“Bu çerçevede bugün de Ulusal Savunma Bakanlığı konut sahipliğinde Kalender Kasrı’nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti ortasında bir toplantı yapıldı. Besin krizinin tahliline katkı sağlamak niyetiyle atılmış değerli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve öbür besin yüklü gemilerin emniyetli bir formda deniz yoluyla intikal ettirilmesine ait tüm ayrıntılar üzerinde çalışılmıştır.

Olumlu ve yapan bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir uyum merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek denetimlerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması üzere temel teknik konularda mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak, temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de manası var. Bu sorunun çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz. Bunu BM ile koordineli formda yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yine Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün ayrıntılar bir kere daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak.”

Türkiye’nin, bugüne kadar bölge ve dünya barışına sağladığı katkıların yanı sıra insani bir sorun olan besin krizinin tahlili için de üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Akar, tahıl ve besin unsurlarının tahliyesi konusunda katkılarından ötürü Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetlerine de teşekkür etti.