AB’de gaz kullanımında kesinti planları netleşti

AB’de gaz kullanımında kesinti planları netleşti

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa Birliği (AB) Rusya’nın güç tedarikini kesmesi kaygıları nedeniyle üye ülkelerin doğalgaz kullanımında istekli olarak yüzde 15’lik kesintiye gitmesini teklif etmeye hazırlanıyor.

Hedef, Avrupa Kurulu’nun Moskova tarafından potansiyel bir kesinti ile başa çıkmak için açıklanması planlanan talep azaltma planına eşlik eden bir düzenlemeye dahil edilecek.

Bloomberg’e konuşan bahisle ilgili bilgisi olan üç AB diplomatına nazaran, alınacak tedbirler durumun berbatlaşması ve istekli kısıtlamaların yetersiz kalması halinde uygulanması zarurî öbür tedbirleri de içerecek.

“Kış için doğalgaz tasarrufu” planına nazaran, kurul ısınma ve soğutmayı azaltmayı içeren adımlarına yanında piyasa bazlı tedbirler önermeyi planlıyor.

Kuzey Akım riski

Avrupa Birliği’nin bu kış güç bağlamında yaşayacağı en büyük sorunun endüstriyel fırınlara ve güç jeneratörlerine kâfi doğalgaz sağlamak olacağı bedellendiriliyor.

Bütçe Komisyonu’ndan Johannes Hahn’ın Salı günü yaptığı açıklamaya nazaran komitenin çalışmaları Rusya’nın bu ay başında bakım çalışmaları nedeniyle kapatılan Kuzey Akım Boru Hattı’ndan tam kapasite gaz akışını devam ettirmeyeceği varsayımları altında yapılıyor. Bakım çalışmaları başlamadan evvel boru çizgisi yalnızca yüzde 40’lık kapasite çalışıyordu.

Rusya tarafından yapılan kesintiler 12 üye ülkeyi etkilerken Almanya’nın doğalgaz alarm durumunu geçtiğimiz ay ikinci düzeye getirmesine neden olmuştu. Kurul dokümanlarına nazaran Rusya’dan Haziran ayında gerçekleşen akış 2016-2021 yılları ortalamasının yüzde 30’undan azına denk geliyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi diplomatlara nazaran hazırlanan düzenleme, arzda önemli bir sorun olması ya da talepte ani bir artış yaşanması durumunda kurula birliğin tamamında geçerli olacak bir acil durum ilan etmesine müsaade verecek bir yetki tanıyacak.

Hazırlanan düzenlemenin tüm üye ülkelerden onay alması gerekirken birliğin güç bakanlarının önümüzdeki haftaya dek toplanabileceği belirtiliyor. Kaynaklar birçok üye ülkenin mecburî kesintilere karşı çıktığı ve ulusal hükümetlerin acil durum planları olduğu ve AB zarurî tutmasa da talebi azaltacaklarına vurguladı.