ABD’den Sri Lanka siyasetine krizden çıkış için işbirliği çağrısı

ABD’den Sri Lanka siyasetine krizden çıkış için işbirliği çağrısı

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD’nin Colombo Büyükelçisi Chung, Sri Lanka’da devam eden siyasi ve ekonomik krizin neden olduğu protestolarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Chung, Sri Lanka’nın borç krizini çözmek, herkes için daha adil gelecek oluşturmak için sorumlu ve sürdürülebilir bir adım atarken ABD’nin bu ülkenin yanında yer alacağını belirtti.

Büyükelçi Chung, “Bu, Sri Lanka’nın tarihinde kırılgan ve kıymetli bir andır. Sri Lanka parlamentosunun bu sürece rastgele bir siyasi partinin değil, ulusun güzelliğine yönelik taahhütte bulunarak hürmet ve sağduyu ile yaklaşması davetinde bulunuyoruz.” sözünü kullandı.

Ülkesinin, binlerce kişinin hesap verebilirlik, şeffaflık ve tüm Sri Lankalılar için daha düzgün bir gelecek talep etmek için sokağa döküldüğü protestoları ve siyasi gelişmeleri yakından izlediğine dikkati çeken Chung, tarafları barışçıl, demokratik geçiş süreci için işbirliği yapmaya çağırdı.

Chung ayrıyeten ABD ve milletlerarası toplumun devam eden krizin üstesinden gelmek için Sri Lanka’yı desteklediğini vurgulayarak, “Anayasal çerçevede seçilecek yeni hükümeti, uzun vadeli ekonomik istikrarı sağlayacak ve Sri Lanka halkının hoşnutsuzluğunu giderecek tahlilleri belirlemek ve uygulamak için süratle çalışmaya çağırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik besin ve yakıt kıtlığı da dahil olmak üzere berbatlaşan ekonomik şartlar yüzünden sıkıntı günler geçiren Sri Lanka’yı desteklemeye hazır olduklarına işaret eden ABD Büyükelçisi Chung, protestoculara ve gazetecilere yönelik şiddeti kınadı.