ABD’de imalat sanayi PMI 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de imalat sanayi PMI 2 yılın en düşük seviyesinde

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

S&P Küresel, ABD’nin temmuz ayına ait imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, imalat sanayi PMI, temmuzda bir evvelki aya kıyasla 0,4 puan azalarak 52,3 kıymetine düştü.

Bu periyotta 2 yılın en düşük düzeyine gerileyen endekse ait piyasa beklentisi 52 bedelini alması istikametindeydi. İmalat sanayi büyümesindeki yavaşlamaya işaret eden endeks, haziranda 52,7 olmuştu.

Ekonomik faaliyet 2 yılın akabinde birinci defa daraldı

ABD’de hizmet bölümü PMI de temmuzda geçen aya nazaran 5,7 puan azalarak 47’ye indi.

Söz konusu devirde 26 ayın en düşük düzeyine inen endeksin 52,6 bedelinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Hizmet kesimindeki beklenmedik daralmaya işaret eden endeks, haziranda 52,7 kıymetini almıştı.

İmalat ve hizmet bölümlerini kapsayan bileşik PMI ise temmuzda aylık 4,8 puan azalarak 47,5 oldu.

Hizmet dalında olduğu üzere 26 ayın en düşük düzeyine gerileyen endeks, ekonomik faaliyetin 2 yılın akabinde birinci sefer daraldığını gösterdi. Bileşik PMI, haziranda ise 52,3 olarak hesaplanmıştı.

Öncü bilgiler iktisattaki “endişe verici bozulmaya” işaret ediyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Başekonomisti Chris Williamson, temmuz ayına ilişkin öncü PMI bilgilerinin iktisatta telaş verici bir bozulmaya işaret ettiğini belirtti.

Kovid-19 salgınında karantina ayları hariç tutulduğunda üretimin 2009’dan beri görülmeyen bir düzeyde düştüğüne işaret eden Williamson, gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) ait anket datalarının yıllık yaklaşık yüzde 1’lik oranda düştüğünün görüldüğünü aktardı.

Williamson, artan ömür maliyeti, yükselen faiz oranları ve ekonomik görünüme ait artan karamsarlığın tesiriyle imalatın durduğu ve hizmet dalındaki toparlanmanın bilakis döndüğünü söz etti.

PMI bilgilerinin 50 ve üzerinde kıymetler alması bölümde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.