ABD’de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

National Association of Realtors (NAR), haziran ayına ait ikinci el konut satış bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, ülkede ikinci el konut satışları, haziranda mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 5,4 azalışla 5,12 milyona düştü.

Düşüşünü beşinci aya taşıyan ikinci el konut satışlarının 5,38 milyon düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Haziran 2020’den bu yana en düşük düzeye inen ikinci el konut satışları, mayısta da yüzde 3,4 azalışla 5,41 milyona gerilemişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, haziranda geçen yılın birebir ayına nazaran de yüzde 14,2 azaldı.

Medyan konut fiyatları rekor tazeledi

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, haziranda yıllık bazda yüzde 13,4 artarak 416 bin dolara yükseldi.

İkinci el piyasasında mayıs ayında birinci 400 bin doları aşan medyan konut fiyatları haziranda rekor tazeledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, mortgage (konut kredisi) faiz oranları ve konut fiyatlarının kısa müddette keskin halde arttığını belirtti.

Piyasada konut stokunun arttığına işaret eden Lawrence Yun, gerçek fiyatlandırılmış meskenlerin çok süratli satıldığını fakat çok yüksek fiyatlı konutların potansiyel alıcıları caydırdığını söz etti.

Lawrence Yun, enflasyonun yükselmeye devam etmesi halinde mortgage oranlarının da yükseleceğini vurgulayarak, oranların enflasyonun tepe yaptığına dair işaretler görüldüğünde istikrar kazanacağını, enflasyonun denetim altına alınması halinde ise mortgage oralarının bir ölçü düşebileceğini aktardı.

Mortgage talebi 22 yılın en düşük seviyesinde

Öte yandan ABD’de mortgage talebi, faiz oranlarının arttığı ve konut satışlarının yavaşladığı bir periyotta 22 yılın en düşük düzeyine indi.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) datalarına nazaran, mortgage müracaatları geçen hafta bir evvelki haftaya kıyasla yüzde 6,3 azaldı.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz yüzde 5,74’ten yüzde 5,82’ye yükseldi.

MBA İktisat ve Sanayi Varsayımından Sorumlu Lider Yardımcısı Joel Kan, mortgage müracaatlarının arka arda 3 hafta düşüş göstererek 2000’den bu yana en düşük düzeye gerilediğini belirtti.

Kan, “Zayıflayan ekonomik görünüm, yüksek enflasyon ve devam eden alım gücü zorlukları alıcı talebini etkilediği için hem konvansiyonel hem de devlet kredileri için alım faaliyeti düştü.” değerlendirmesinde bulundu.