ABD: Ukrayna tahılı en etkili şekilde Karadeniz limanlarından sevk edilebilir

ABD: Ukrayna tahılı en etkili şekilde Karadeniz limanlarından sevk edilebilir

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Price, Ukrayna’nın liman kenti Odessa’ya düzenlenen füze saldırısının, Rusya’nın İstanbul’da yapılan “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Anlaşması”na bağlılığının altını oyduğunu lisana getirdi.

Price, mutabakatın hala geçerli olduğunu ve dört gözle uygulanmasını beklediklerini söz ederek, “BM’ye, Türk müttefiklerimize her türlü takviyesi vereceğiz zira bu tahılın dünya piyasasına ulaşmasının değerini biliyoruz.” diye konuştu.

Dünyanın muahedenin uygulanmasını izleyeceğini belirten Price, “Bu muahedenin sonuçlandırılmasında aracılık eden Lider Zelenskiy, Ukrayna hükümeti, BM Genel Sekreteri ve Türk müttefiklerimizle yakın uyum içindeyiz.” dedi.

ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı Yöneticisi Samantha Power’ın tahıl muahedesinin çökmesi durumunda bir B planı üzerine çalıştıklarına yönelik açıklamalarını da pahalandıran Price, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması için savaşın başından beri birçok seçenek üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Price, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın tahıl ihracatında nispeten artış olduğunu kaydederek, “Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını açmanın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını artırmanın en tesirli yolu olduğu açıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, şöyle konuştu:

“Buna B planı demeyeceğim zira bunu daha gerçek halde ortaya koymak gerekir. Ukraynalılar, Rusya’nın saldırısının başından bu yana kendi tahıl ve besin eserlerini ihraç etmek için tüm uygun yollara bakıyor. Münasebetiyle gerçek şu ki savaşın başından beri Rusya’nın zalimliğinin global bir besin güvenliği sıkıntısına yol açacağını dikkate alarak Ukraynalı ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Umudumuz, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının açılması, Ukrayna ve diğer ülkelerin gemilerinin rahatça girip çıkması olsa da ihracat düzeyini arıtmak için diğer yollara muhtaçlık olacaktır. Münasebetiyle bu rota yahut öbürü halinde bir durum değil.”