ABD, Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarıyı kabul etti

ABD, Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarıyı kabul etti

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon’un 2023 bütçesini içeren NDAA tasarısına yapılan eklemeleri görüşüyor. Meclis Genel Şurasında, New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas’ın verdiği ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını kaideye bağlayan ekleme de 179’a karşı 244 oyla kabul edildi.

Pappas’ın yanı sıra çok sayıda vekilin sponsorluk yaptığı önerge, ABD Liderinin Türkiye’ye F-16 satışı yapması için Kongrenin iki kanadından Dışişleri ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin ulusal güvenlik menfaatlerine uygun olduğunu ve satılan F-16’ların “Yunanistan hava alanına yönelik daima ihlallerde kullanılmayacağını” sağlamak için somut adımlar atması taahhüdünü öngörüyor.

Eklemenin içinde bulunduğu NDAA tasarısına yapılan eklemeler oylandıktan sonra tasarının tamamı Genel Şurada oylanacak.

Söz konusu eklemenin yasalaşması için Senatonun da NDAA tasarısı versiyonunda yer alması gerekiyor.

Senato tasarısında yer almaması durumunda ise iki kanadın NDAA tasarısı versiyonlarının tek metin haline getirecek Konferans Komitesinde kabul edilip birleştirilmiş NDAA tasarısında yer alması gerekiyor.

ABD’de tasarı kongrenin iki kanadında başka ayrı hazırlanıp kabul ediliyor. Daha sonra Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan Konferans Komitesinde birleştiriliyor.